Louis Munteanu, lider în echipa etapei a 9-a din Superligă. Dawa, din nou printre jucătorii decisivi

Louis Munteanu
Louis MunteanuProfimedia
Flashscore îți prezintă Echipa Etapei după desfășurarea partidelor din cadrul rundei a 9-a din Superliga României de fotbal.
Echipa etapei
Echipa etapeiFlashscore

Portar

Roland Niczuly (Sepsi) - Nota 8,1 - A avut câteva intervenții de portar de mare clasă și a păstrat tabela la zero în dreptul echipei sale în victoria cu 3-0 a celor de la Sepsi Sf. Gheorghe contra lui FC Botoșani.

Fundași

Joyskim Dawa (FCSB) - Nota 8,3 - Camerunezul din apărarea campioanei este cel care a salvat in extremis un punct pentru roș-albaștri în deplasarea dificilă din Gruia cu CFR Cluj.

Dawa a marcat în minutul 87 golul de 2-2 și astfel FCSB pleacă cu un punct nesperat după explozia lui Louis Munteanu, omul meciului, care a înscris de două ori și a făcut 2-0 pentru ardeleni.

Radu Boboc (”U” Cluj) - Nota 7,7 - A fost unul dintre stâlpii apărării în victoria lui ”U” în Giulești cu 2-0 Boboc a câștigat 7 dueluri și a avut un procentaj de 89% al paselor corecte. A obținut alături de coechipieri o victorie fără gol primit contra Rapidului lui Șumudică.

Todor Todoroski (Poli Iași) - Nota 7,9 - Macedoneanul a fost omul meciului în victoria ieșenilor cu 2-0 contra uneie dintre cele mai în formă echipe din Superligă, Universitatea Craiova. L-a anihilat pe Alex Mitriță, principalul pericol al oltenilor.

Mijlocași

Ionut Vînă (Farul Constanța) - Nota 8 - A fost cel mai bun de pe teren în meciul cu Petrolul, scor 1-1. L-a lansat ideal pe Denis Alibec la golul din minutul 60 și a avut el însuși două ocazii mari de gol. A câștigat cele mai multe dueluri.

Isnik Alimi (Sepsi) - Nota 7,9 - Un gol marcat din penalty în victoria cu 3-0 a lui Sepsi Sf. Gheorghe cu Botoșani și siguranța și liniștea oferite echipei sale la mijlocul terenului, fac din Alimi un mijlocaș pe care orice echipă și l-ar dori în teren.

Gheorghe Grozav (Petrolul) - Nota 7,8 - Folosit la mijloc în partida cu Farul Gicu Grozav a fost eroul ”lupilor”. Grozav a restabilit egalitatea în minutul 83 și a obținut un punct pentru Perolul după ce Denis Alibec deschisese scorul în minutul 60.

Silviu Balaure (FC Hermannstadt) - Nota 7,8 - Este a doua oară consecutiv în echipa etapei. Este cel care a oferit pasa de gol pentru fostul craiovean Aurelian Chitu. Cu el pe teren, sibienii au obținut un punct în deplasarea de la Arad contra celor de la UTA.

Atacanți

Florian Kamberi (Poli Iași) - Nota 7,7 - A deschis scorul cu o finalizare de clasă împotriva Universității Craiova, echipă în mare formă în acest sezon.  A oferit numeroase pase care se puteau transforma în gol și a stat bine și la driblinguri și dueluri câștigătoare.

Louis Munteanu (CFR Cluj) - Nota 8,3 - Noul jucător al feroviarilor clujeni a hărțuit permanent apărarea FCSB-ului și a marcat ambele goluri ale echipei sale, care puteau aduce victoria în fața campioanei României dacă jucătorii lui Dan Petrescu se concentrau  mai mult pe final. Cel mai bun jucător al acestei etape.

Astrit Selmani (Dinamo) - Nota 7,5 - Kosovarul a furnizat assist-ul pentru unicul gol al partidei cu Unirea Slobozia marcat de Cîrjan. Dinamo e pe podium în Superligă și datorită jocului său exact.