Metehne vechi! Dinamo a condus cu 2-0, dar a pierdut în fața CFR-ului

Daniel Bîrligea
Daniel BîrligeaProfimedia
Dinamo București a condus cu 2-0 în Gruia, însă nu a putut gestiona avantajul și a fost învinsă de vicecampioana CFR Cluj cu un gol marcat în prelungiri.

CFR Cluj - Dinamo București 3-2

Cu o CFR modestă, Dinamo a fost cea care a avut mai mult inițiativa în prima repriză și a reușit să deschidă scorul prin noul-venitul Cîrjan.

Puștiul care și-a reziliat contractul cu Arsenal Londra, a primit o pasă la marginea careului advers, a făcut un dribling elegant pe lângă un fundaș al clujenilor și l-a executat cu o ”scăriță” pe Sava.

Ardelenii nu și-au revenit după lovitura primită. Și-au creat o singură mare ocazie de gol, dar care oricum nu ar fi contat, pentru că tușierul a semnalizat apoi un offside, iar o greșeală în defensivă le-a permis oaspeților să se distanțeze.

Politic a centrat din extrema stângă, Camara a bâlbâit mingea ajunsă în careu, iar Abdallah a profitat și a îndeplinit o simplă formalitate pentru a duce scorul la un neașteptat 0-2.

CFR a revenit în joc grație unui penalty dictat după o intrare imprudentă a lui Politic în propria suprafață de pedeapsă. Deac a executat cu mult calm și a redus diferența de pe tabelă la un singur gol.

Doar șase minute trecuseră din repriza a doua când Bîrligea, intrat pe teren după pauză, a slalomat prin apărarea lui Dinamo și l-a învins pe Golubovic cu un șut puternic.

Același Bîrligea a fost protagonist în cea mai mare ratare a meciului. Kamara a pătruns în careu din extrema stângă și a centrat în fața porții, de unde atacantul, singur-singurel, a tras pe lângă poartă dintr-o poziție din care era mai ușor să dai gol decât să ratezi.

Metehnele vechiului sezon, când a pierdut puncte prețioase în ultimele minute ale meciurilor, au revenit și în prima rundă, Dinamo pierzând toate punctele după ce Tachtsidis a marcat golul victoriei în prelungirile partidei (90+3), după un assist al lui Bîrligea.

Pentru Dinamo urmează un meci acasă cu Petrolul, în timp ce CFR are ”derby-ul feroviar” cu Rapid, în deplasare.