Mircea Rednic amenință că va da afară jucători după eșecul cu Dinamo: ”Eu nu mă joc”

Mircea Rednic
Mircea RednicProfimedia
FC Voluntari şi FCU Craiova au retrogradat din Superliga de fotbal după ce au pierdut pe teren propriu meciurile jucate duminică seara, în etapa a 9-a, ultima a fazei play-out, în timp ce Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraje pentru menținere în Superligă.

Dinamo, care a trecut de UTA cu 2-0, prin golurile marcate de Hakim Abdallah (14) şi Răzvan Patriche (18), va juca la baraj cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc.

La finalul partidei, suporterii dinamoviști au invadat gazonul de pe ”Arcul de Triumf” și au început să scandeze numele antrenorului arădenilor, Mircea Rednic.

”Puriul” nici nu a vrut să audă că echipa sa ar fi lăsat-o mai moale în mod intenționat și a amenințat jucătorii care au jucat slab.

„S-a văzut diferența mai ales prima repriză, a doua a fost mult mai ok. Am pierdut multe dueluri în prima repriză, pase greșite, n-am văzut implicare. O ezitare a portarului la golul doi, chiar mă bazam pe chestia asta, că nu avem ezitări.

”Ne-au surprins cu agresivitatea cu care au jucat. Noi, dacă n-avem atitudine… Eu i-am atenționat când am făcut analiza că Dinamo e echipă disperată și va pune presiune. Dar golurile au fost pe greșeli, două greșeli, două goluri. N-am contat în prima repriză, am ajuns prin preajma careului, dar n-am avut ocazii.

”Performanțele mele nu poate să le șteargă nimeni. Mi-aș fi dorit altceva, dar mulți s-au jucat cu postul lor la echipă. Eu am transmis un mesaj clar: vreau atitudine! Dacă vrei să rămâi și să luptăm în sezonul următor, vreau altceva. Eu nu mă joc. Ofer o șansă, dar trebuie să demonstrezi până la capăt.

”Nimeni nu se aștepta ca noi să câștigăm acest play-out, dar mă interesează și atitudinea de la ultimul joc. Ce am făcut noi merită laude, dar aș fi vrut să terminăm altfel acest play-out. N-am lăsat jucători acasă, au fost accidentați. Primul 11 au fost doar două schimbări față de ultimul meci. Au fost șase meciuri, le-am spus foarte clar lui Florin și Danylo, aveți trei și trei. Sunt la final de contract amândoi, să demonstreze.

”Azi era clar că s-a văzut o relaxare. Când pierzi multe dueluri și dai posibilitatea adversarului să prindă încredere, e clar”, a spus Mircea Rednic, după Dinamo – UTA 2-0.