Mircea Rednic se împacă cu suporterii! UTA obține a doua victorie consecutivă

Mircea Rednic
Mircea RednicLucian Alecu / Alamy / Alamy / Profimedia
UTA Arad a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 3-1 (2-0), vineri, pe teren propriu, în primul meci din din etapa a 12-a a Superligii de fotbal, deşi a jucat aproape o repriză în zece oameni.

UTA a deschis scorul prin autogolul lui Marian Huja (32), care e deviat în propria poartă centrarea lui Cornel Râpă. Alexandru Câmpanu (38) a majorat diferența gazdelor din lovitură liberă, profitând de eroarea portarului ceh Lukas Zima.

Arădenii au rămas în zece după eliminarea nigerianului Jordan Kadiri (43), pentru lovirea unui adversar. Inițial, Kadiri primise cartonaş galben, dar la sesizarea VAR-ului, arbitrul Horia Gabriel Mladinovici a arătat cartonaşul roşu.

Petrolul a înscris în debutul reprizei secunde, prin Alexandru Tudorie (53), după o minge respinsă de portarul Robert Popa la şutul lui Gheorghe Grozav.

UTA a marcat în faza imediat următoare, prin Denis Hrezdac (57), aflat la prima sa reuşită în Superligă, din centrarea lui Valentin Costache.

Petrolul a încheiat o serie de nouă meciuri fără înfrângere, patru victorii şi cinci egaluri.

UTA e neînvinsă de patru etape, în care a obținut două egaluri şi două victorii.