Moment controversat în UTA - Rapid! VAR-ul a anulat golul doi al arădenilor deși jocul fusese reluat

UTA și Rapid și-au împărțit punctele
UTA și Rapid și-au împărțit puncteleUTA Arad Facebook
UTA Arad și Rapid au terminat la egalitate, 1-1, partida din etapa 1 a Ligii 1, după un meci alert, dar și cu momente tensionate.

UTA Arad - Rapid București 1-1

Giuleștenii au avut primii inițiativa la Arad, când Rrahmani a șutat pe jos, dar Popa a respins balonul în lateral (5). Ulterior, mingea a ajuns la Hasani care, de la marginea careului de 16 metri, a șutat puțin peste transversală.

Deshiderea de scor a survenit în minutul 23, când Rrahmani a pasat din cădere după un duel cu un fundaș arădean, iar Braun a șutat plasat cu latul în colțul din dreapta al porții gazdelor.

Rrahmani, care este dorit de mai multe echipe din străinătate, a continuat să fie cel mai periculos om al rapidiștilor, șutul său de la distanță fiind respins cu greutate de portarul Popa.

Prima ocazie a arădenilor de a egala a venit abia în a doua repriză, când trasorul lui Omondi din afara careului a fost blocat cu ceva dificultăți de Aioani.

Totuși, același Omondi a stat la baza golului egalizator, pătrunderea sa în careu destabilizind defensiva giuleșteană, care nu a putut îndepărta balonul din suprafața de pedeapsă, lucru taxat de Cîmpanu, care a finalizat cu un șut puternic din apropiere (60).

Burmaz putea aduce victoria Rapidului în minutul 84, dar șutul său deviat a fost parat cu un reflex uimitor de Popa.

Cu un minut rămas din timpul regulamentar, o degajare acrobatică a lui Conte din propriul careu a ajuns în jumătatea adversă, unde Blazek a ratat intervenția, iar Omondi a speculat și a marcat golul de 2-1.

Partida se reluase în momentul în care arbitrul de rezervă i-a semnalat centralului Colțescu că e nevoie de o intervenție VAR. Acesta a mers la monitorul video și a sancționat un fault în atac care avusese loc în prealabil, spre furia arădenilor care au invocat faptul că mingea fusese deja repusă în joc.

Sebastian Colțescu a indicat că nu i-a funcționat casca prin care i se transmit indicațiile din camera VAR.

S-a terminat 1-1 și cele două echipe și-au împărțit punctele la debutul lui Neil Lennon pe banca Rapidului. Pentru giuleșteni urmează un duel de foc pe teren propriu cu CFR Cluj, în timp ce UTA se va deplasa la Universitatea Craiova.