Neil Lennon, după 2-2 cu CFR Cluj: "Chiar sunt dezamăgit că am făcut doar egal"

Rapid - CFR 2-2
Rapid - CFR 2-2AFP
Rapid București a remizat 2-2 cu CFR Cluj în a doua etapă a SuperLigii României, într-un meci dramatic încheiat cu un gol marcat în minutele de prelungire.

Partida disputată pe teren propriu a oferit un spectacol intens pentru fani, cu schimbări de scor și momente tensionate.

Ardelenii au deschis scorul prin Bîrligea, însă giuleștenii au restabilit rapid egalitatea prin Rrahmani, care a transformat un penalty. Michael a readus CFR Cluj în avantaj cu o lovitură de cap, dar Rapid a reușit să egaleze în minutul 90+7 prin Hasani, stabilind astfel rezultatul final.

Antrenorul Rapidului, Neil Lennon, a declarat la finalul meciului că echipa sa merita să câștige, chiar dacă rezultatul a fost obținut în extremis. În runda precedentă, Rapid a remizat 1-1 cu UTA Arad, continuându-și seria de egaluri.

"Nu cred că am fost norocoși"

"Am fost echipa mai bună și am avut 4-5 ocazii foarte bune. A fost dezamăgit faptul că am primit al doilea gol, dar reacția din echipa a doua a fost una foarte bună. Nu cred că am fost norocoși, chiar sunt dezamăgit că am făcut doar egal. Am arătat un spirit de echipă și trebuia să obținem toate cele trei puncte.

Trebuie să ne apărăm mai bine pe centrări, e ceva ce trebuie să îmbunătățim cu siguranță. Mulți jucători s-au ridicat la un nivel bun, sunt încântat de evoluție, dar dezamăgit de rezultat. Atmosfera e mult mai bună decât de la finalul sezonului trecut. Cred că a fost un meci foarte interesant de văzut.

Ignat a făcut un meci senzațional, este un lucru foarte important pentru club că are un jucător tânăr de o asemenea calitate”, a declarat Neil Lennon.