Neil Lennon, după primul meci pierdut pe banca Rapidului: "E o frustrare mare"

Petrolul - Rapid 1-0
Petrolul - Rapid 1-0AFP
Rapid București a pierdut duelul cu Petrolul, scor 1-0, în etapa cu numărul trei din Superliga, Neil Lennon fiind la prima înfrângere pe banca rapidiștilor.

Niciunul dintre cei doi antrenori, Mehmet Topal și Neil Lennon, nu aveau nicio victorie înaintea meciului direct.

În urma partidei de pe stadionul Ilie Oană, Rapid București rămâne fără victorie și după etapa a treia a Superligii (E2, Î1). Jucătorii lui Neil Lennon nu au reușit să înscrie în deplasarea de la Ploiești și au suferit prima înfrângere a sezonului.

"Trebuia să marcăm două-trei goluri în prima repriză"

La scurt timp după ce partida s-a încheiat, Lennon a oferit câteva reacții.

"E o frustrare mare. Trebuia să marcăm două-trei goluri în prima repriză, dar așa este fotbalul, dacă ratezi, ești pedepsit.

Unii jucători sunt fragili, deși nu cred că am jucat rău. Sunt jucători care au rămas cu probleme din sezonul trecut. Care nu au reușit să câștige în sezonul trecut în play-off, iar acum această criză continuă.

În repriza a doua nu ne-am creat prea multe ocazii. Trebuie să ne îmbunătățim jocul, tranziția, contraatacul.

Nu avem nicio scuză, îmi cer iertare suporterilor. La gol a fost o sumă de erori, trebuia să întrerupe contraatacul.

Este o decizie ridicolă (despre cartonașul roșu primit de Gojkovic). Cu arbitrii nu se poate vorbi în România. Mi se pare că au fost nepoliticoși.

Rrahmani e posibil să revină pe teren etapa următoare, însă Pașcanu mai are de recuperat pe partea fizică", a spus Neil Lennon.