Nicușor Bancu a răbufnit după partida cu Poli Iași: "Nu știu de ce am mai jucat ultimele minute"

Universitatea Craiova a pierdut cu Poli Iași
Universitatea Craiova a pierdut cu Poli IașiProfimedia
În etapa a 9-a din SuperLigă, Poli Iași a obținut o victorie convingătoare cu Universitatea Craiova, scor 2-0, în primul meci al lui Emil Săndoi pe banca echipei din Copou.

Kamberi a deschis scorul în minutul 30, iar Tailson a stabilit scorul final în minutul 90+10. Mitriță a avut oportunitatea de a egala pentru Universitatea Craiova, dar a ratat un penalty în minutul 58.

Această victorie le permite celor de la Poli Iași să urce, cel puțin provizoriu, pe locul 10, cu 10 puncte, în timp ce Universitatea Craiova e pe locul 4, cu 15 puncte. Forma echipei lui Gâlcă a fost oscilantă în ultimele meciuri, fără victorie în ultimele 3 runde (două eșecuri și o remiză).

"Nici la Dinamo n-a fost un asemenea teren"

Imediat după meci, Nicușor Bancu și-a exprimat nemulțumirea față de starea terenului, care a devenit aproape impracticabil spre finalul meciului, din cauza ploii căzute pe parcursul partidei.

”Niciodată (n.r.- nu a jucat pe un astfel de gazon)! Nici la Dinamo n-a fost un asemenea teren. Nu știu de ce am mai jucat ultimele minute. Mingea nu mai sărea deloc, dar dacă așa a decis arbitrul...

N-avem nicio scuză, dacă marcam la ocaziile pe care le-am avut, nu mai vorbeam despre teren acum. Craiova arată foarte bine, a doua repriză foarte bună. Cu siguranță, vom arăta și mai bine cu noile achiziții. Ne pare rău că nu am reușit să egalăm”, a declarat Bancu.