Pedeapsa primită de Olaru după faultul care i-a adus cartonașul roșu în duelul cu Poli Iași

Darius Olaru
Darius OlaruProfimedia
În cea mai recentă rundă din Superliga României, Darius Olaru (26 de ani), căpitanul celor de la FCSB, a evoluat doar 36 de minute în partida pierdută în Ghencea de echipa sa în compania celor de la Poli Iași, scor 0-1.

În minutul 33 al partidei, Darius Olaru a avut o intrare dură asupra lui Mihai Bordeianu la mijlocul terenului, într-o primă fază fotbalistului fiindu-i arătat doar cartonașul galben de către centralul Ionuț Coza.

Ulterior, arbitrul a fost chemat la marginea terenului pentru a revedea imaginile în camera VAR. Ulterior, centralul i-a anulat galbenul și i-a acordat direct cartonașul roșu mijlocașului.

VIDEO momentul faultului care a adus la eliminarea lui Darius Olaru

Pedeapsa primită de Olaru

Astfel, jucătorul care are deja 7 goluri marcate și 4 pase decisive în toate competițiile nu va mai putea evolua în Superligă în următoarele două dueluri din luna august, cu Hermannstadt (deplasare) și UTA Arad (acasă). Totodată, Olaru a fost amendat cu suma de 5.000 de lei.

FC FCSB vs. ACSM Politehnica Iași - Eliminare Olaru Darius Dumitru (gazde) - În temeiul art. 63.1.b, raportat la art. 63.2.4.a din RD, se sancționează jucătorul cu suspendare pentru două meciuri și penalitate sportivă de 5.000 lei”, se arată în comunicatul emis de reprezentanții Comisiei de Disciplină.