Penalty controversat și răsturnări de situație! FCSB obține primul succes din acest sezon

Darius Olaru
Darius OlaruProfimedia
În runda cu numărul 5 a Superligii, FCSB s-a impus în Ghencea în fața Farului, scor 3-2, după ce constănțenii au condus în două rânduri.

FCSB - Farul 3-2

Cu o parte dintre jucători lăsați pe banca rezervelor pentru a fi odihniți înaintea duelului decisiv cu Sparta Praga din turul 3 preliminar UCL, FCSB s-a văzut condusă în Ghencea încă din minutul 5, la prima fază de atac periculoasă a constănțenilor. Ionuț Vînă, care e evoluat în perioada 2019-2021 la gruparea roș-albastră, l-a învins pe Târnovanu cu un șut de la distanță, mingea fiind deviată de Vlad Chiricheș.

Partida s-a animat înainte de pauză, când în interval de două minute s-au înscris alte două goluri. Din lovitură liberă, Marius Ștefănescu a punctat pentru prima dată în Superligă în tricoul lui FCSB, portarul Buzbuchi rămânând fără replică după ce a fost încurcat de fundașul Mihai Popescu.

Statistici
StatisticiFlashscore

Bucureștenii s-au bucurat pentru scurt timp însă după ce au restabilit egalitatea, Narek Grigoryan făcând 1-2 pentru Farul, extrema armeană contorizând și el primul său gol în Liga 1 pentru Farul.

În actul secund, Charalambous i-a introdus în teren pe Adrian Șut, David Miculescu, Alex Băluță și Darius Olaru, cel din urmă dovedindu-se a fi cartea câștigătoare după ce a reușit să aducă egalarea pentru bucureșteni în minutele de final, pentru ca în prelungiri să transforme un penalty obținut de Șut după o fază controversată în urma căreia centralul Istvan Kovacs a acordat lovitura de pedeapsă după consultarea cu asistenții din camera VAR.

Note
NoteFlashscore

Tot în prelungiri, Gustavo Marins a irosit o șansă bună pentru marinari, nereușind să găsească poarta lui Târnovanu dintr-o poziție ideală.

FCSB urcă pe locul 7, cu 5 puncte acumulate după primele 4 etape, în vreme ce Farul lui Gheorghe Hagi rămâne pe 10, cu 4 lungimi.