Petrolul, întâlnire de gală cu Jose Mourinho! ”Lupii galbeni”, învinși de Fenerhbace într-un amical

Petrolul vs. Fenerbahce
Petrolul vs. FenerbahceProfimedia
Petrolul Ploiești a pierdut cu 1-2 partida amicală contra celor de la Fenerbahce Istanbul, la meciul de debut al celebrului antrenor portughez, Jose Mourinho, pe banca turcilor.

Mario Bratu a deschis scorul pentru „lupii galbeni” în minutul 35, dar bucuria nu a durat mult. Pentru Fener au marcat veteranul bosniac Edin Dzeko în minutul 41.

Acesta a primit o pasă de la Cengiz Under în marginea careului, l-a întors cu ușurință pe Marian Huja și a finalizat la colțul lung.

Miha Zajc, introdus la pauză, a marcat direct din lovitură liberă, ducându-și echipa în avantaj, notează GSP.ro.

Înaintea meciului, antrenorii celor două echipe: Jose Mourinho (Fenerbahce) şi Mehmet Topal (Petrolul) au făcut schimb de tricouri.

Formațiile de start:

Fenerbahce: Osman Ertuğrul- Yiğit Efe Demir, Serdar Aziz, Luan Peres, Oosterwolde - Rade Krunic, Mert Hakan, Fred - Ryan Kent, Cengiz Ünder, Edin Dzeko

Antrenor: Jose Mourinho

Petrolul: Zima - Ricardinho, Papp, Huja, Tolea - Dumitriu, Mateiu, Bratu - Ișfan, Tudorie, Grozav

Antrenor: Mehmet Topal

Antrenorul Petrolului, și el nou la echipă a fost adus de investitorii turci ai petroliștilor. Mehmet Topal a fost jucător la Valencia, Galatasaray, Fenerbahce sau Beșiktaș, dar și căpitan al primei reprezentative.

Printre primele decizii ale noilor acționari, Serhan Çetinsaya și Sertaç Güven, s-a numărat și acest amical de gală în compania celor de la Fenerbahce, „lupii galbeni” fiind în cantonament la Bolu, Turcia.

În această vară, Petrolul a mai disputat alte două partide de pregătire, ambele cu formații din Superligă: 1-1 cu nou-promovata Unirea Slobozia și 1-0 cu Hermannstadt.