Președintele CCA a reacționat în urma fazei controversate din Sepsi - CFR Cluj

Sepsi - CFR 2-1
Sepsi - CFR 2-1Profimedia
În cadrul etapei cu numărul 20 din Superliga României, Sepsi OSK s-a impus în fața lui CFR Cluj, scor 2-1.

Pentru Bernd Storck este cea de-a treia victorie consecutivă în campionat, Sepsi arătând o altă față după numirea neamțului pe banca tehnică.

Prima repriză a aparținut ardelenilor, care au înscris la capătul unei faze extrem de controversate. Otele s-a aflat în duel cu Oteliță în flancul stâng, acolo unde pentru moment a părut că balonul a depășit suprafața de joc, ieșind în out de poartă.

După respingere, mingea a sărit la Camora, a cărui centrare l-a găsit pe Avounou în centrul careului. Mijlocașul congolez a așezat apoi balonul pentru un șut perfect expediat de grecul Tachtsidis, care a ajuns la 4 reușite în acest sezon pentru CFR.

Pentru Bernd Storck, aceasta reprezintă a treia victorie consecutivă în campionat, iar echipa Sepsi arată o altă față după numirea antrenorului german pe banca tehnică.

Prima repriză a fost dominată de ardeleni, care au reușit să înscrie într-o fază extrem de controversată. Otele s-a aflat în duel cu Oteliță în flancul stâng, unde s-a părut că mingea a părăsit terenul de joc, ieșind în afara suprafeței, înainte de a reveni în joc.

După respingerea mingii, aceasta a ajuns la Camora, a cărui centrare a găsitu-l pe Avounou în centrul careului. Mijlocașul congolez a pregătit apoi terenul pentru un șut perfect expediat de grecul Tachtsidis, ajungând la al patrulea său gol în acest sezon pentru CFR.

Arbitrul Marcel Bîrsan nu a intervenit în nicun fel după această fază, care a stabilit scorul pauzei.

În partea secundă, schimbările făcute de Storck au avut un impact esențial asupra rezultatului final, deoarece Kallaku și Damașcan, intrând de pe banca de rezerve, au reușit să întoarcă scorul în favoarea echipei din Covasna.

Evenimentul a avut loc cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar. Kallaku a învins portarul Sava cu un șut puternic din unghi, într-o fază superbă în urma căreia albanezul l-a driblat pe Camora.

În minutul 85, lovitura de grație a fost semnată de Damașcan, care a protejat balonul în fața unui adversar și a șutat imparabil pe spațiul porții lui Sava.

Reacția lui Kyros Vassaras

„Imediat după fluierul de final al meciului Sepsi OSK – CFR Cluj, disputat duminică, 17 decembrie, CCA a obținut imediat toate informațiile și a intrat în posesia imaginilor din camera VAR pentru a analiza cu atenție faza în urma căreia Sepsi a marcat minutul 85.

Ca urmare a analizei făcute a rezultat că s-a comis o eroare. Linia albastră a fost atribuită atacantului, iar cea roșie fundașului. Cu toate că cel care atribuie liniile este operatorul de reluări care face parte din echipa tehnică VAR, arbitrul VAR și asistentul VAR nu pot fi absolviți de vină, ei nerealizând eroarea comisă, deși foarte bine au observat o posibilă poziție de ofsaid. De asemenea, arbitrul asistent, chiar dacă ofsaidul a fost unul mic, nu ușor de sesizat în dinamica fazei, va suporta și el consecințele.

Am avut deja o primă discuție în cadrul CCA și am decis să înlocuim toți cei trei arbitri de la viitoarele delegări. De asemenea, vom avea în perioada următoare o întâlnire cu echipa tehnică pentru a vedea cum putem evita pe viitor astfel de greșeli.

În concluzie, golul a fost marcat din ofsaid, o eroare regretabilă a brigăzii de arbitri, motiv pentru care doresc să prezint scuze, în numele CCA, celor afectați de această greșeală!”, a transmis președintele CCA.