Puștiul Rareș Pop salvează Rapidul lui Șumudică și aduce victoria cu o dublă la Slobozia

Rapid obține cel de-al doilea succes din acest sezon al Superligii, tot în ”era” Marius Șumudică
Rapid obține cel de-al doilea succes din acest sezon al Superligii, tot în ”era” Marius ȘumudicăČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
În cea mai recentă rundă din Superliga României, Rapid a învins cu 1-2 în deplasare la Unirea Slobozia.

Unirea Slobozia - Rapid București 1-2

Pentru Marius Șumudică a fost cel de-al doilea succes din acest sezon odată cu revenirea pe banca tehnică a giuleștenilor, în condițiile în care Rapid venea după două partide consecutive fără victorie.

Partida disputată la Clinceni în compania nou-promovatei Unirea Slobozia a arătat un start bun pentru alb-vișinii, care încă din primele minute de joc au irosit mari ocazii de a înscrie prin Hromada și Hasani.

Rareș Pop, puștiul de 19 ani care s-a alăturat în vară Rapidului de la UTA, a fost fără îndoială omul meciului pentru trupa din Grant, care ocupă în prezent locul 8, cu 12 puncte.

La jumătatea primei părți, Pop l-a învins pe Rusu după ce extrema giuleșteană a primit o pasă de mare finețe de la norvegianul Christensen.

Bucuria oaspeților nu a durat însă prea mult, întrucât ialomițenii au restabilit egalitatea în urma unei faze fixe la care rapidiștii s-au apărat slab, fundașul golgheter Pospelov reușind să puncteze pentru 1-1 după doar 7 minute.

Note
NoteFlashscore

Pentru stoperul ucrainean a fost cel de-al 5-lea gol din acest sezon.

După o oră de joc, tabela a fost închisă de același Rareș Pop, care a înscris un gol superb pentru cele trei puncte obținute cu trudă de giuleșteni.

În finalul partidei, Kait a irosit o mare ocazie pentru oaspeți.