Rapid dă cei mai mulți jucători în primul unsprezece, însă Budescu este jucătorul etapei

Budescu a primit cea mai mare notă
Budescu a primit cea mai mare notăCristian Stavri / Alamy / Alamy / Profimedia
Flashscore îți prezintă Echipa Etapei după desfășurarea partidelor din cadrul rundei a 13-a din Superliga României de fotbal.

FCSB s-a impus în derby-ul cu Dinamo, în timp ce Universitatea Cluj i-a administrat prima înfrângere a sezonului lui Oțelul Galați și s-a distanțat în fruntea clasamentului. În ultimul meci al etapei, Rapid a câștigat categoric Farul și a obținut primul succes stagional în Giulești.

Echipa etapei 13
Echipa etapei 13Flashscore

Portar

Laurențiu Popescu (Universitatea Craiova) - Nota Flashscore 7,4

Portarul oltean a închis poarta pentru a doua oară în ultimele trei partide. Echipa sa a obținut doar un egal cu codașa Botoșani, iar cele patru intervenții ale lui Popescu au jucat un rol important în păstrarea tabelei intacte.

Fundași

Alexandru Pașcanu (Rapid București) - Nota Flashscore 8,0

Fundașul giuleștean a fost impecabil în defensivă și a avut incursiuni periculoase în jumătatea adversă. În minutul 40, Pașcanu a dus scorul la 3-0 cu un voleu din interiorul careului.

Florin Ștefan (Sepsi OSK) - Nota Flashscore 7,8

Fundașul covăsnenilor a fost desemnat jucătorul meciului dintre Sepsi și UTA și este inclus pentru a doua etapă la rând în cel mai bun "11".

Nicolas Samayoa (Poli Iași) - Nota Flashscore 7,7

Jucătorul din Guatemala a fost cel mai bun jucător din linia de fund a ieșenilor, care au reușit să câștige dramatic partida de pe teren propriu cu Unirea Slobozia

Alessandro Ciranni (Gloria Buzău) - Nota Flashscore 7,7

Ciranni a impresionat în defensiva lui Eugen Neagoe și Gloria Buzău a bifat al doilea meci din ultimele trei etape în care nu a primit gol.

Mijlocași

Alin Roman (Poli Iași) - Nota Flashscore 7,8

Mijlocașul ieșean a centrat perfect la singurul gol al meciului, reușit de Gheorghiță, în minutul 24. Roman a primit cea mai mare notă și a ajuns trei pase decisive în acest sezon.

Constantin Budescu (Gloria Buzău) - Nota Flashscore 9,5

Experimentatul jucător a reușit cel mai bun meci în tricoul Buzăului. El a marcat primele două goluri ale partidei cu Hermannstadt și a ajuns la cota cinci în cele 13 etape scurse.

Tobias Christensen (Rapid București) - Nota Flashscore 8,0

Norvegianul a făcut unul dintre cele mai bune partide de la transferul în Giulești. Christensen a dominat mijlocul terenului și l-a servit perfect pe Petrila la golul doi.

Atacanți

Claudiu Petrila (Rapid București) - Nota Flashscore 8,1

Unul dintre cei mai constanți jucători ai giuleștenilor, Petrila a marcat din nou după o pauză de două luni. În acest sezon, Petrila are trei goluri marcate și patru pase decisive.

Alexandru Borza (Rapid București) - Nota Flashscore 8,9

Noul transfer al Rapidului a impresionat încă de la debut. Deși a fost introdus pe teren în minutul 66, Borza a avut suficient timp la dispoziție pentru a marca de două ori în poarta lui Buzbuchi, oferindu-și un debut de vis.

Cosmin Matei (Sepsi OSK) - Nota Flashscore 7,9

Atacantul a reușit să marcheze singurul gol al partidei cu UTA, oferindu-i lui Sepsi al doilea succes consecutiv. Acesta este doar al doilea gol marcat de Cosmin Matei în acest sezon, el evoluând însă în doar 9 din primele 13 etape.