Rapid face cel mai bun meci al sezonului și o zdrobește pe Farul în Giulești. Alexandru Dobre face dubla la debut

Prima victorie pentru Rapid în Giulești
Prima victorie pentru Rapid în GiuleștiAgerpres
Rapid București a câștigat clar partida cu Farul Constanța, ultima din etapa a 13-a Superligii, bifând primul succes în Giulești în acest sezon.

Rapid București - Farul Constanța 5-0

Marius Șumudică a început partida într-o formulă ofensivă, titularizându-i, în premieră, pe Boupendza și N'Jie. Ambii jucători s-au aflat la debutul în tricoul vișiniu. Tot în acest meci a debutat la Rapid și Alexandru Dobre, care a fost introdus pe teren în minutul 66, în locul lui N'Jie.

Andrei Borza a deschis scorul în minutul 13. Fostul jucător al Farului a înscris cu un șut plasat din marginea careului, după ce a trecut elegant printre doi adversari.

Prima ocazie a oaspeților a avut loc în minutul 23, după o pasă cu călcâiul oferită de Alibec. Radaslavescu a scăpat spre poarta giuleștenilor, însă șutul său a fost blocat în ultimul moment de Cristi Manea.

Claudiu Petrila a majorat avantajul gazdelor în urma unei pase greșite a lui Dican (min. 30). Christensen i-a pasat perfect în stânga lui Petrila, care l-a învins fără probleme pe Buzbuchi

Christensen a avut și el o șansă bună de a marca după opt minute. Norvegianul a preluat pe piept la circa 15 metri și a șutat din voleu puțin peste poartă.

Imediat după Pașcanu a șutat puternic de la peste 20 de metri, dar Buzbuchi a reușit să respingă în corner. Din cornerul rezultat, mingea a ajuns tot la Pașcanu, care a șutat violent din voleu, ducând scorul la 3-0.

Finalul de primă repriză i-a aparținut lui Farul, însă finalizările lui Alibec și Gustavo au fost imprecise.

În repriza secundă, Rapid nu a mai forțat. Farul a încercat să revină în joc, însă fără succes. Alibec a reușit să marcheze în minutul 24, însă golul său a fost anulat pentru un offside.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Onea a fost aproape să înscrie golul meciului cu un șut de la circa 30 de metri. Buzbuchi s-a opus cu o nouă intervenție bună și a reușit să devieze mingea în transversală. De doar șase minute a avut nevoie Alexandru Dobre pentru a se remarca. În minutul 72, Dobre a finalizat un contraatac rapid cu un șut violent la colțul lung.

În minutul 82, Farul a rămas în 10 jucători, după ce Dănuleasa, intrat pe teren de doar minute, a comis un fault din postura de ultim apărător și a văzut direct cartonașul roșu. În minutul 90, Hromada vede și el direct cartonașul roșu după o intervenție dură la mijlocul terenului.

Scorul final a fost stabilit tot de Alexandru Dobre. Noul jucător al Rapidului a fost servit perfect de Micovschi în centrul careului și a reușit să reia în poartă din cădere.

În urma acestei victorii, Rapid acumulează 16 puncte și apropie la doar trei puncte de ultimul loc care asigură calificarea în play-off. Echipa antrenată de Marius Șumudică are un moral perfect înainte de derby-ul din etapa viitoare, în fața celor de la FCSB.