Rapid nu se regăsește în acest sezon. Giuleștenii scot un egal cu Universitatea Craiova

Universitatea Craiova - Rapid 1-1
Universitatea Craiova - Rapid 1-1ČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/ SPORT PICTURES / Profimedia
Rapid se încurcă din nou. Giuleștenii obțin un egal cu Universitatea Craiova, scor 1-1, în etapa cu numărul 8 din Superliga.

Rapid a reușit o victorie după revenirea lui Marius Șumudică, chiar etapa trecută. Acum, se pare că echipa antrenată de el se încurcă, plecând cu un punct din Oltenia.

Partida a fost echilibrată, iar Rapid părea că-și dorește foarte mult victoria, golul venind chiar în minutul 18 prin Braun. Cu toate acestea, Mitriță a marcat din penalty înainte de pauză, scorul fiind de 1-1.

În cea de-a doua repriză nu s-au mai înregistrat goluri, dar oltenii au avut ocazii mari. Așadar, echipa patronată de Dan Șucu pleacă către București cu un punct.

Fază controversată. A dictat penalty, dar s-a răzgândit

De altfel, în această partidă a avut și o fază extrem de controversată. În minutul 45 al meciului, Alex Pașcanu a fost implicat într-un duel controversat în careu cu bosniacul Elvir Koljic. Arbitrul Istvan Kovacs a considerat inițial că a fost fault și a indicat fără ezitare punctul de la 11 metri, acordând o lovitură de pedeapsă.

Jucătorii Universității Craiova au protestat vehement, considerând decizia nedreaptă. În urma intervenției arbitrilor din camera VAR, Kovacs a fost chemat să revadă faza la monitorul de pe marginea terenului.

După o scurtă analiză, arbitrul a revenit asupra deciziei și a anulat penalty-ul.