Rezultate amicale: Dinamo, prima victorie / Univ. Craiova câștigă / Botoșani pierde la scor

Univ. Craiova s-a impus în fața vicecampioanei din Kosovo
Univ. Craiova s-a impus în fața vicecampioanei din KosovoUniv. Craiova
Miercuri au avut loc mai multe partide amicale în cadrul turneelor de pregătire pe care echipele din Superliga le desfășoară în străinătate.

Dinamo - Slaven Belupo 1-0

Dinamo s-a impus la limită în partida cu croații de la Slovan Belupo (locul 8 în Croația). Singurul gol al partidei a fost marcat de Ricardo Grigore în minutul 86, care a fructificat o pasă bună oferită de Andrei Florescu.

Ovidiu Burcă a început partida cu următoarea formulă:

Dujmovic - Moura, Giafer, Larrucea, R. Grigore, Amzăr - N. Roșu, I. Roșu. Borja Iglesias - Ghezali, Bani.

Rezerve Oncescu - D. Irimia, G. Crețu, I. Borcea, Cr. Ionescu, Patriche, Buleică, Țîră, Al. Pop, A. Irimia, A. Florescu.

Univ. Craiova - KF Drita 2-0

Echipa de fotbal Universitatea Craiova a învins vicecampioana din Kosovo, KF Drita cu scorul de 2-0, miercuri, într-un meci amical jucat în stagiul de la Bansko (Bulgaria). Oltenii s-au impus grație golurilor marcate în ultimele minute de Alexandru Crețu (77) și Ante Roguljic (83).

Eugen Neagoe a început partida cu următoarea formulă:

David Lazar - Vlădoiu, Mendy, Raul Silva, Borța - Căpățînă, Mateiu - A. Ivan, M. Danciu, Mitriță - Koljic.

În primul amical, Universitatea a trecut de Bate Plovdid tot cu 2-0. Ultima partidă de verificare va avea loc pe 1 iulie, cu campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad (ora 18:00).

FC Botoșani - Legia Varșovia 0-5

FC Botoșani se află la a doua înfrângere în cantonamentul din Bulgaria, după ce a fost învinsă și de ȚSCKA Sofia (vicecampioana Bulgariei).

Toate golurile din partida cu Legia Varșovia au fost înscrise în prima repriză. Vicecampioana Poloniei a marcat la foc automat, prin Kramer (10, 38, 39), Gual (11, 42).

FC Botoșani a început partida în formula:

Ducan - Mutombo, Sadiku, Şeroni, Țigănașu - Ed. Florescu, A. Ivanov, Ilaș - Golofca, M. Roman II, Pinson.

FC Botoșani va mai disputa alte două meciuri de verificare, cu Ferencvaros (campioana Ungariei) și cu formația cipriotă de ligă secundă AEZ Zakakiou.

Poli Iași - Botev Plovdiv 0-2

Echipa de fotbal Politehnica Iași a fost învinsă de formația bulgară Botev Plovdiv (locul 10) cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri, la Bansko, în primul său meci de verificare disputat în stagiul de pregătire din Bulgaria. Golurile au fost marcate de croatul Martin Sekulic (min. 27) și de Dimităr Tonev (min. 63 - penalty).

Antrenorul Leo Grozavu a început partida cu următoarea formulă:

Brînză - Martac, Tincu, Katanec, Ştefanovici - Marchioni, Itu, Al. Mogoș - A. Dumitru, Vojtus, R. Ion.

La pauză, tehnicianul a schimbat întreaga echipă și i-a introdus pe Celeadnic - Dumitru, Kouadio, Azoiței, Florin Ilie, S. Şerban - Vașvari, A. Roman, Gheorghiță - Cătălin Hlistei, Harrison, Cherman (Al. Militaru, 80).

Poli Iași, nou-promovată în Superligă, va juca următorul test pe 1 iulie, cu KF Drita (vicecampioana din Kosovo).

Hermannstadt, amical cu selecționata africanilor fără contracte

Echipa de fotbal FC Hermannstadt a terminat la egalitate cu o selecționatei a jucătorilor africani fără contracte, 0-0, miercuri, într-o partidă de verificare jucată în stagiul de pregătire din Turcia.

Antrenorul Marius Măldărășanu a început partida cu formula: Muțiu - Medina, Antoche, Bejan, V. Popa - Limaj, Alhassan - Bărbuț, P. Petrescu, Jipa - Ad. Petre.

Joi, în primul său test din Turcia, sibieni au pierdut în fața vicecampioanei Macedoniei de Nord, FC Shkupi, cu 1-2. Sâmbătă, echipa de pe Cibin a remizat cu echipa albaneză KF Egnatia, 0-0.

UTA Arad - CS Socodor 4-0

Echipa de fotbal UTA Arad a învins formația CS Socodor, nou-promovată în liga a treia, cu scorul de 4-0 (2-0), miercuri, într-un meci amical. Echipa antrenată de Mircea Rednic s-a impus prin golurile marcate de Mustacă, Al. Benga, Cooper și Ahmet.

UTA a început meciul cu Kucer - Roganovic, Iurasciuc, Al. Benga, Dumitrașcu - R. Pop, Ristin, Mihai - Mustacă, Vadim, Jason.

Rezerve: Fl. Iacob - Stahl, Bota, Carp, Anișorac, Negoescu, D. Isac, Ahmet, Kone, Kooper.

Tot miercuri, Rapid București a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pregătire cu vicecampioana Slovaciei Dun. Streda