Start slab de sezon pentru Farul! Trupa lui Hagi, învinsă de nou-promovata Unirea Slobozia

Unirea Slobozia s-a impus cu 0-1 pe terenul celor de la Farul, în startul noului sezon al SuperligiiFacebook / AFC Unirea 04 Slobozia
Farul Constanța și nou-promovata Unirea Slobozia au deschis oficial sezonul 2024/2025 din Superliga României.

Farul Constanța - Unirea Slobozia 0-1

Nu a fost deloc startul pe care Gheorghe Hagi, managerul tehnic al celor de la Farul, și l-a dorit pentru echipa sa. Adrian Mihalcea, antrenorul care a promovat alături de Unirea Slobozia la finele sezonului trecut, a revenit astfel cu succes în prima divizie, ialomițenii plecând cu cele 3 puncte de la Ovidiu.

Primul semnal periculos a fost dat de oaspeți încă din minutul 4, când Jordan Gele a trimis balonul în plasa porții lui Buzbuchi, însă reușita a fost anulată de centralul Feșnic pentru un fault în atac comis de atacantul francez.

Ialomițenii aveau să deschidă scorul în minutul 19, după o combinație între Sekou Camara și Florin Purece, încheiată cu succes de fostul jucător al constănțenilor, care l-a învins pe Buzbuchi cu un șut la colțul scurt.

La scurt timp după golul oaspeților, Vînă a amenințat poarta lui Denis Rusu, însă fără succes.

În finalul partidei, constănțenii au ratat ocazii importante de a egala prin Ciobanu și Doicaru, cel din urmă trimițând balonul în bară după o pătrundere în careu în flancul drept. Rusu a salvat un șut puternic expediat de Grameni din marginea careului, în vreme ce Gabi Iancu a avut un gol anulat pentru o poziție de offside.

Startul noului sezon din Superliga României oferă astfel o surpriză chiar în meciul de deschidere.