Șumudică livrează prima victorie a Rapidului după un final cu emoții la Iași

Rapid obține prima victorie a sezonului
Rapid obține prima victorie a sezonuluiRapid București Facebook
Rapid București s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Poli Iași și a obținut astfel prima victorie a sezonului în Liga 1.

Poli Iași - Rapid București 1-2

Primul moment important al partidei a venit încă din primele minute. Rapid a reușit să marcheze prin Burmaz în minutul 8, dar VAR-ul a intervenit și după minute îndelungi de analiză s-a decis anularea golului pe motiv de offside.

Iașiul a replicat prin Gheorghiță în minutul 22, care șutează în forță din unghi, dar Siegrist a reușit să scoată de sub bară cu un reflex extraordinar.

Tot ieșenii au avut și următoarea ocazie, dar șutul lui Roman din afara careului nu a prins ținta și a trecut pe lângă poartă, pentru ca cu cinci minute înainte de final Vali Gheorghe să expedieze un alt șut pe cadrul porții, dar Siegrist a intervenit cu siguranță.

Scorul a fost deschis, însă, de giuleșteni în minutul 44, Pașcanu reluând în plasă cu capul o centrare a lui Petrila la bara a doua.

Prima mare ocazie a celei de-a doua reprize le-a aparținut ieșenilor, dar șutul deviat al lui Camberi de la marginea careului a fost din nou scos de sub transversală de un Siegrist aflat în zi mare.

La faza imediat următoare, Rapidul și-a dublat avantajul. Rareș Pop a recepționat o pasă în adâncime, a pătruns spre careul advers și a șutat plasat de la aproximativ 18 metri, Fernandez neputând interveni.

Minutul 72, Rapid ratează ocazia unui 3-0, Burmaz lobând din apropiere o minge peste portarul Fernandez, însă reluarea sa a trecut pe lângă poartă.

Finalul s-a animat cu 12 minute rămase din timpul regulamentar, Teixeira reușind să reducă din handicap cu un eurogol. El a șutat din prima, cu efect, de la peste 25 de metri, iar mingea s-a oprit în vinclul porții lui Siegrist.

Gazdele au forțat egalarea și doar o nouă intervenție fabuloasă a lui Siegrist a păstrat avantajul giuleștenilor, portarul alb-vișiniilor fiind de departe unul dintre cei mai buni jucători ai echipei lui Șumudică, pentru ca la doar un minut distanță Hasani să-și facă antrenorul să se închine, după ce a ratat din postură de unu la unu cu portarul ieșean.

S-a terminat 2-1 pentru Rapid, iar giuleștenii răsuflă ușurați după prima victorie a sezonului. La fel și antrenorul Marius Șumudică, care a trecut cu bine primul obstacol și le-a oferit o victorie fanilor la revenirea sa pe banca giuleșteană.

După acest succes, Rapid a urcat în zona play-off. Ocupă locul 6 cu 8 puncte, în timp ce Poli Iași e pe 10, cu 7 puncte.