”U” Cluj - Debrecen 4-0, într-o partidă amicală / Chindia învinsă de FK Zira

”U” Cluj - Debrecen 4-0, într-o partidă amicală
”U” Cluj - Debrecen 4-0, într-o partidă amicalăUniversitatea Cluj
Echipa de fotbal Universitatea Cluj a învins, marți, cu scorul de 4-0 (3-0) pe DVSC Debrecen, formație aflată pe poziția a șaptea în prima ligă din Ungaria, într-un meci amical desfășurat în stagiul de pregătire din Antalya.

Cele patru goluri ale clubului ardelean au fost înscrise de Lorand Fulop, Andrei Miron, Mamadou Thiam și Florian Haită.

Clujenii au reușit o primp repriză foarte bună și au deschis scorul după 5 minute prin Fulop, după o centrare a lui Vlădoiu.

Tot Vlădoiu a centrat în minutul 33 din corner, iar Miron a reluat cu capul în plasă. La faza următoare Ianis Stoica a reușit o recuperare pe aripa dreaptă și a centrat în mijlocul careului, de unde Thiam a reluat cu pământul și a stabilit scorul pauzei, 3-0.

În minutul 85, Haită a marcat ultimul gol al partidei

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău a început meciul cu următorul unsprezece: Iliev - Vlădoiu, Miron, Ispas, Fl. Ilie - Briceag, Remacle - Bic, L. Fulop, Thiam - I. Stoica.

După pauză au mai intrat Gorcea, Oancea, Nowak, Pițian, Horșia, Pires, Simion, Chipciu, Haită, Bălan și Hleihil.

Atacantul israelian Abdallah Hleihil se află în probe la ”U”, iar Albert Hofman, Dragoș Tescan și Ioan Filip au resimțit unele probleme de ordin medical, lipsind în acest amical cu DVSC.

Aceasta este prima victorie pentru U Cluj din acest stagiu de pregătire, în primul amical formația ardeleană fiind învinsă cu 3-1 de FC Zurich.

Ultima partidă de verificare este programată în 13 ianuarie, cu Schaffhausen, grupare care ocupă locul 8 în liga a doua din Elveția.

Chindia, învinsă de FK Zira

Chindia Târgoviște a fost învinsă, marți, cu scorul de 3-2 (2-2), de FK Zira, formație care ocupă locul 4 în prima ligă din Azerbaidjan, într-o partidă amicală disputată tot în Antalya.

Ambele goluri ale formației târgoviștene au fost înscrise de Daniel Neguț.

În această întâlnire, antrenorul Anton Petrea a folosit următorul unsprezece: D. Moldovan - Corinus, Celea, C. Dinu, Căpușă - Jipa, Atanase, Perianu, Ahmatov - Neguț, Cooper.

În prima partidă de verificare din Antalya, Chindia Târgoviște a învins cu 2-1 formația elvețiană de ligă secundă FC Aarau.

Următorul meci amical este programat la 13 ianuarie, cu Chemnitzer FC, formație din liga a patra germană.