”U” Cluj joacă acasă la campioană. Constănțenii vor a patra victorie la rând

Denis Alibec, în acțiune în partida din primăvară cu U Cluj
Denis Alibec, în acțiune în partida din primăvară cu U ClujProfimedia
Partida Farul Constanța - Universitatea Cluj se joacă sâmbătă de la 21:45, în etapa a 13-a a SuperLigii de fotbal.

Constanţenii au trecut peste startul ezitant de campionat și se apropie acum de primele locuri ale clasamentului.

Echipa lui Hagi are trei victorii consecutive cu Dinamo, Sepsi și Oțelul și nu vrea să se oprească nici cu ”U”.

De partea cealaltă, clujenii sunt neînvinşi în ultimele patru runde, interval în care au înregistrat două succese şi două rezultate de egalitate.

Farul - U
Farul - UFlashscore

10 dintre cele 16 goluri înscrise de constănțeni în ediţia curentă au fost marcate în repriza secundă, dintre care 5 după minutul 75.

Dan Nistor este jucătorul decisiv al ardelenilor: cu șapte goluri marcate şi trei pase decisive, el a contribuit la 10 dintre cele 17 reuşite izbutite de Universitatea Cluj în stagiunea actuală.

Ultimele două confruntări dintre Farul şi Universitatea Cluj au avut loc în sezonul regulat precedent, când fiecare s-a impus pe teren propriu cu 2-0.

Este și o reîntîlnire între Gheorghe Hagi şi Ioan Ovidiu Sabău, doi foşti colegi la prima reprezentativă în perioada 1988-1999.

Aceştia au participat împreună la turneul final de CM - Italia 1990, când România a trecut pentru prima oară de faza grupelor.