U Cluj, revelația startului de sezon în Superligă! Ardelenii, lideri după succesul de la Buzău

U Cluj, lider în Superligă
U Cluj, lider în SuperligăProfimedia
În runda a 7-a a Superligii, U Cluj s-a impus pe terenul Gloriei Buzău, scor 0-2.

Gloria Buzău - U Cluj 0-2

Ardelenii conduși de Ioan Ovidiu Sabău sunt neînvinși după primele 7 etape din Superligă. Șepcile Roșii au ajuns la cel de-al doilea succes consecutiv, după ce în runda precedentă au trecut la scor de neprezentare de Sepsi OSK, scor 3-0.

În fața formației din Crâng condusă de Andrei Prepeliță, oaspeții au deschis scorul la jumătatea primei reprize în urma unui penalty transformat de Dan Nistor, pentru ca Mamadou Thiam să majoreze avantajul clujenilor înainte de pauză dintr-o centrare perfectă trimisă de Vadim Rață.

Golul etapei putea fi marcat în finalul partidei de Constantin Budescu, veteranul buzoienilor fiind aproape de a-l învinge pe Gertmonas cu o execuție spectaculoasă de la mijlocul terenului.

Rezultatul face ca U Cluj să devină lider în Liga 1, cu 15 puncte, Universitatea Craiova fiind pe locul secund, la distanță de o singură lungime.

De partea cealaltă, Gloria Buzău rămâne pentru moment pe ultima poziție (16), la egalitate de puncte (5) cu FCSB.