Umilință pentru Hagi! Hattrick-ul lui Safranko încurcă planurile Farului pentru cupele europene

Pavol Safranko a reușit un hattrick pe terenul Farului
Pavol Safranko a reușit un hattrick pe terenul FaruluiProfimedia
Farul Constanța a suferit o înfrângere categorică pe teren propriu în fața celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-4, și a pierdut șansa de a reveni cel puțin temporar pe locul al doilea în play-off.

Farul Constanța - Sepsi Sf. Gheorghe 1-4

Nici bine nu începuse meciul de la Ovidiu și Sepsi a reușit deschiderea scorului. Ștefănescu l-a găsit cu o pasă printre pe Safranko, care a rămas singur cu portarul Buzbuchi și a marcat primul gol în secunda 67, cu un șut printre picioarele goalkeeperului constănțean.

O gafă în defensiva gazdă i-a permis atacantului covăsnenilor să majoreze avantajul pe tabelă în minutul 22, cu un șut din interiorul careului.

Slovacul a completat hattrick-ul zece minute mai târziu. Dumitrescu a pătruns pe flancul stâng, i-a pasat cu călcâiul lui Kallaku, care a centrat în fața porții marinarilor, de unde Safranko a reluat nestingherit în plasă.

Partida a fost întreruptă înspre finalul primei reprize din cauza unor scandări xenofobe în tribune, care l-au determinat pe ”centralul” Adrian Cojocaru să suspende jocul preț de câteva minute.

Farul a atacat în valuri în repriza secundă, în încercarea de a reveni pe tabelă, însă șarjele ofensive au fost irosite rând pe rând, cea mai mare ocazie consemnându-se în minutul 60, când Louis Munteanu a nimerit bara transversală.

Sepsi a replicat un minut mai târziu, când șutul superb cu efect al lui Ștefănescu din interiorul careului a întâlnit bara porții lui Buzbuchi, rămas spectator.

O altă uriașă gafă defensivă le-a permis celor de la Sepsi să completeze umilința. Queiros a pasat neglijent înapoi, Ștefănescu a spus mulțumesc pentru cadoul primit în careul advers și i-a pasat lui Matei pentru o altă simplă formalitate.

Golul de onoare al gazdelor a venit în minutele de prelungire (90+3), când Mihai Popescu a reluat în plasă o minge respinsă în față de Niczuly.

După acest rezultat, Farul pierde un tempo în cursa pentru cupele europene. Rămâne pe locul patru, cu 35 de puncte, două mai puțin decât Universitatea Craiova și CFR Cluj, principalele sale contracandidate.

În schimb, Sepsi a predat Rapidului ultimul loc din play-off. Este acum pe cinci, cu 31 de puncte.