Universitatea Craiova, învinsă clar de Ludogoreț în amical/ CFR, victorie cu Slovan Bratislava

Universitatea Craiova vs Ludogoreț
Universitatea Craiova vs LudogorețUniversitatea Craiova/ Facebook
În plin EURO, echipele din SuperLigă pregătesc febril startul noului sezon. CFR Cluj, Universitatea Craiova, Dinamo București, Farul Constanța și Poli Iași joacă ultimele amicale ale verii.

Echipa de fotbal Universitatea Craiova a fost învinsă de campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, cu scorul de 4-1 (2-0), sâmbătă, la Jenbach, într-un meci amical disputat în stagiul de pregătire din Austria.

Golul echipei din Bănie a fost înscris de noua achiziție, costaricanul Carlos Mora, care a semnat prima sa reuşită în tricoul Universității.

Universitatea a aliniat echipa Silviu Lung jr - Căpățînă, Maldonado, Zajkov, Ndong - Al. Crețu, M. Danciu (Oshima) - Mora, Houri (Mitriță), D. Barbu (Paradela) - A. Ivan.

Craiovenii vor juca un nou meci amical duminică, la Kematen (18:00), contra echipei elvețiene FC Sankt Gallen.

Aflată la pregătire tot în Austria, CFR Cluj a învins campioana Slovaciei, Slovan Bratislava cu 1-0.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Păun, din penalty (87), potrivit paginii de Facebook a clubului din Gruia.

Dan Petrescu i-a trimis pe teren  pe R. Sava - Thaqi, Boben, M. Ilie, Camora (căpitan) - K. Keita, Artean, Tachtsidis - Deac, Kamara, Michael.

Au mai evoluat: Păun, Serebe, Fică, Rocha, Ciubăncan, Kresic, Abeid, Lucaci, Filip, Mensah.

Meci de moral pentru ”câinii roșii”

Dinamo a câştigat primul meci amical în cantonamentul din Slovenia.

Echipa condusa de croatul Zeljko Kopic a învins formația slovenă NK Domzale cu scorul de 4-3 (1-1), sâmbătă, la Rogaska Slatina.

Hakim Abdallah a reuşit un hat-trick (71, 97, 109) pentru Dinamo, iar primul gol a fost semnat de Cătălin Cîrjan (21), în acest meci cu două reprize a câte 60 de minute!

Dinamo a început cu Adnan Golubovic - Cristian Costin, Kennedy Boateng, Josue Homawoo, Raul Opruț - Eddy Gnahore, Cătălin Cîrjan, Ghiorghi Milanov - Dennis Politic, Astrit Selmani, Petru Neagu, , potrivit paginii de Facebook a clubului.

În repriza secundă au evoluat Alexandru Roşca - Amzăr, Licsandru, Patriche, Borduşanu - Al. Irimia, Rotund, Bani - Caragea, Abdallah Hakim, Andrei Florescu.

În schimb fosta campioană, Farul Constanța a pierdut al doilea meci amical cu Petrocub Hînceşti, campioana Republicii Moldova, cu scorul de 1-2 , sâmbătă, pe terenul central al Academiei Hagi din Ovidiu.

Sergiu Plătică (29) şi Jardan (35) au marcat golurile oaspeților, în timp ce pentru Farul a punctat Alexandru Stoian (67), meciul având două reprize a câte 35 de minute, potrivit site-ului clubului constănțean.

Farul a început cu Buzbuchi - M. Bălaşa, Queiros, Dănuleasă - M. Popescu, N. Popescu, Vînă, Cr. Ganea - Grigorian, Rivaldinho, I. Cojocaru. Au mai jucat: Ducan - Dumitra, Nedelcu, Martinovic, Cercel, Ciobanu, Grameni, Băsceanu, Aioanei, Doicaru, Cocoş, Stoian.

Cele două formații se vor mai înfrunta pe 3 iulie, tot la Ovidiu.