Universitatea Craiova, ținută în șah de nou-promovata Oțelul Galați

Universitatea Craiova, ținută în șah de nou-promovata Oțelul GalațiOpta by Stats Perform/Universitatea Craiova
Universitatea Craiova a fost ținută în șah de nou-promovata Oțelul Galați, 0-0, luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 2-a a Superligii de fotbal.

Universitatea Craiova a dominat jocul, mai ales în prima repriză, și-a creat ocazii de gol, dar a fost lipsită de eficacitate în fața porții.

Gazdele au avut nu mai puțin de trei bare în prima repriză, prin Andrei Ivan (15), Mihai Căpățînă (41) și Alexandru Mitriță (45+1), din lovitură liberă.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Craiovenii au mai avut o mare șansă de gol după pauză, prin Mitriță (71), blocat in extremis de portar.

Oțelul putea da lovitura în Bănie, dar Nicușor Bancu a salvat incredibil mingea trimisă de Căpățînă spre propria poartă (80).

Notele primite de jucători
Notele primite de jucătoriFlashscore

Ovidiu Hațegan a arbitrat primul său meci din Superligă după mai bine de un an. Ultima oară când s-a aflat la centru în eșalonul de elită a fost pe 2 martie 2022, la partida FC Argeș - FCSB (1-0).