UTA Arad rămâne în Liga 1 după o victorie clară cu Gloria Buzău

UTA Arad rămâne în Liga 1
UTA Arad rămâne în Liga 1Profimedia
UTA Arad și-a păstrat locul în Liga 1 după ce a învins-o cu 5-1 pe Gloria Buzău în returul barajului pentru menținere/promovare. În tur scorul a fost egal, 0-0.

UTA Arad - Gloria Buzău 5-1

UTA a deschis scorul relativ rapid, în minutul 16 Postolachi reluând cu capul în plasă o centrare venită din corner.

Dubla lui Andrei Chindriș din a doua repriză (49, 65) a liniștit definitiv apele, reușita lui Valentin Alexandru din minutul 68 reaprinzând doar pentru scurt timp speranțele buzoiene.

Postolachi a pus, însă, capăt oricărei urme de speranță care ar mai fi putut exista, marcând după ce Stahl a profitat de o gravă eroare a defensivei adverse, a recuperat mingea la marginea careului advers și a pasat în centrul careului.

Scorul final a fost stabilit de Otele, în minutul 89, cu un șut plasat din afara careului.

O dată cu încheierea acestei partide s-a stabilit componența finală a Ligii 1 în sezonul viitor. CS Mioveni, Chindia Târgoviște și FC Argeș au părăsit prima divizie, locul lor fiind luat de Poli Iași, Oțelul Galați și Dinamo București

Sezonul 2023-2024 va debuta în weekendul 15-16 iulie 2023, urmând ca până la finalul anului acesta să se dispute primele 21 de runde. Pauza de iarnă va începe după disputarea etapei de la mijlocul săptămânii 18-24 decembrie 2023.

În 2024, Liga 1 se va relua în weekendul 20-21 ianuarie, odată cu disputarea rundei cu numărul 22. Play-off-ul ediției 2023-2024 va începe pe 16-17 martie 2024, acesta încheindu-se pe 25-26 mai anul viitor.

Pe 26 mai, respectiv 2 iunie 2024 se vor disputa cele două manșe ale barajelor pentru promovarea / menținerea în Liga 1