Victorie la limită pentru FCSB în Superligă. Roș-albaștrii se apropie de play-off

Daniel Bîrligea
Daniel BîrligeaČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
FCSB a învins-o pe Gloria Buzău cu scorul de 3-2 (1-1), duminică seara, pe Arena Națională, într-un meci din etapa a 12-a a Superligii de fotbal.

Oaspeții au deschis scorul prin Alexandru Jipa (5), după o pătrundere în interiorul terenului şi un şut care l-a surprins pe portarul Ştefan Târnovanu.

Campioana a reuşit egalarea în finalul primei reprize (39), prin Octavian Popescu, din lovitură liberă, cu un şut la colțul scurt, de la 25 de metri. Mijlocaşul echipei FCSB i-a dedicat golul lui Mihai Lixandru, care va fi indisponibil pentru restul sezonului după ce s-a accidentat în meciul cu PAOK Salonic, din Europa League.

Octavian Popescu a adus-o pe FCSB în avantaj după pauză (67), cu un şut din interiorul careului, după o pasă oferită de Valentin Crețu.

Daniel Bîrligea (74), lansat de Alexandru Băluță, a marcat al treilea gol al gazdelor şi primul pentru el în Superligă pentru roş-albaştri.

Buzoienii au mai înscris o dată pe final, prin fundaşul francez Mike Cestor (87), cu o lovitură de cap la cornerul executat de Dragoş Tescan.

Arbitrul Sebastian Colțescu a dictat penalty în min. 6 pentru FCSB, la un duel între Crețu şi Alexandru Işfan, dar a revenit asupra deciziei după intervenția VAR-ului.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

FCSB e neînvinsă de cinci etape, în care are trei victorii şi două egaluri.

Gloria era neînvinsă de trei etape, cu Eugen Neagoe pe banca tehnică, având o victorie şi două egaluri.