Rivaldinho a reușit o dublă pentru Farul în disputa cu Hermannstadt
Rivaldinho a reușit o dublă pentru Farul în disputa cu HermannstadtProfimedia
În runda cu numărul 6 a Superligii, Farul și Hermannstadt au oferit o partidă animată pe stadionul din Ovidiu.

Farul - FC Hermannstadt 3-2

Nu mai puțin de cinci goluri s-au marcat pe terenul celor de la Farul, constănțenii lui Gheorghe Hagi intrând în avantaj după numai 7 minute de la startul partidei, când Rivaldinho s-a strecurat în apărarea sibiană și l-a învins pe portarul Căbuz cu o execuție din cădere.

Ulterior, Hermannstadt a avut două replici bune prin Ianis Stoica, însă ăn două rânduri atacantul sibienilor a fost blocat de Alexandru Buzbuchi, la pauză marinarii conducând cu 1-0.

Debutul părții secunde a adus mult entuziasm, însă de scurtă durată, pentru trupa lui Marius Măldărășanu. Alessandro Murgia a semnat un gol de toată frumusețea, cu un șut din întoarcere din marginea careului, la o fază la care balonul a ajuns cu ceva șansă la mijlocașul italian.

Rezumat video:

Bucuria oaspeților nu a durat decât 4 minute, întrucât bijuteria lui Narek Grigoryan i-a dus din nou în avantaj pe constănțeni, mijlocașul armean reușind să înscrie în cel de-al doilea meci consecutiv din Liga 1. Golul a semănat cu cel înscris de Cristi Chivu în România - Anglia la Euro 2000, scor 3-2.

Scorul din urmă cu 2 decenii de la turneu final din Belgia și Olanda s-a repetat la Ovidiu. Rivaldinho a dat o altă ”palmă” adversarilor, brazilianul reușind dubla în minutul 57.

Tabela a fost închisă de Dragoș Iancu, tânărul mijlocaș în vârstă de 21 de ani reușind să înscrie primul său gol după accidentarea horror suferită în urmă cu un an.