VIDEO. Dan Petrescu, ieșire nervoasă în meciul cu Slobozia. Antrenor CFR-ului a fost eliminat

CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0
CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0Profimedia
CFR Cluj s-a impus în Gruia cu 3-0 în fața nou-promovatei Unirea Slobozia.

Dan Petrescu, antrenorul CFR Cluj, a fost eliminat în timpul meciului cu Unirea Slobozia, într-un moment tensionat în care echipa sa conducea cu 1-0, aproape de finalul primei reprize. Incidentul s-a petrecut după ce Petrescu a avut o reacție vehementă pe marginea terenului, ceea ce a dus la acordarea a două cartonașe galbene în interval de doar câteva minute de către arbitrul Andrei Chivulete.

Totul a început în minutul 39, când Unirea Slobozia a marcat un gol spectaculos prin Purece, care a șutat de la 30 de metri. Petrescu a reacționat imediat, cerându-i arbitrului să verifice golul la VAR, convins că Afalna, jucătorul Unirii, se afla în ofsaid înainte de pasa decisivă. Decizia VAR a anulat golul, dar comportamentul lui Petrescu i-a adus un prim cartonaș galben.

La câteva momente după cele întâmplate, antrenorul clujenilor a continuat să protesteze, implicându-l și pe al patrulea arbitru în disputa sa. Chivulete nu a mai tolerat ieșirile nervoase ale lui Petrescu și i-a arătat al doilea cartonaș galben, ceea ce a dus la eliminarea sa.

Chiar și după ce a fost trimis în tribune, Petrescu a rămas foarte aproape de echipa sa, fiind plasat după un gard, la marginea terenului, în fața tribunei, dar încă aproape de banca de rezerve.

"În România mereu mi s-a întâmplat asta"

La finalul partidei, Dan Petrescu a vorbit despre meciul tensionat și despre cartonașele primite.

"Au fost trei puncte mari pentru noi, ținând cont de faptul că am schimbat toți jucătorii de câmp, în afară de portar. Și-au făcut datoria toți. Sunt dezamăgit de eliminare. N-am mai fost eliminat nicăieri în Europa.

În România mereu mi s-a întâmplat asta. Chiar nu meritam, n-am înțeles motivul. Arbitrul a stat numai la noi. Nu se uita la cealaltă bancă. Toți antrenorii din lume sunt agitați. Mi s-a părut că s-a grăbit cu această decizie. La meciul următor n-o să pot sta pe bancă, îmi pare rău pentru asta.

Toată lumea protestează, ce facem acum, dăm cartonașe roșii mereu? N-am înțeles atitudinea celui de-al patrulea arbitru, a stat numai pe capul meu.

A fost o perioadă foarte grea pentru noi, le-am zis băieților că avem două finale. Prima am câștigat-o, sper să o câștigăm și pe cea de joi (n.r. - returul cu Maccabi Petach Tikva)", a declarat Dan Petrescu.