Denis Politic a marcat golul de 2-0 pentru Dinamo după o acțiune frumoasă pe cont propriuČTK / imago sportfotodienst / Anca Tepei
În runda cu numărul 11 din Superligă, Dinamo și FC Botoșani au oferit o partidă energică pe stadionul Arcul de Triumf.

Dinamo - FC Botoșani 2-2

Trupa lui Zeljko Kopic a ratat șansa de a urca pe locul secund în clasamentul Superligii, în ciuda faptului că Dinamo conducea cu 2-0 în minutul 77.

Prima parte a jocului a fost dominată la toate capitolele de câini, golgheterul Selmani deblocând tabela cu un lob superb puțin după jumătatea reprizei. A fost cea de-a 6-a reușită în această stagiune pentru atacantul kosovar care are în cont și 4 pase decisive.

O execuție asemănătoare cu cea a lui Selmani a avut și Cătălin Cîrjan înainte de pauză, însă centralul Andrei Vădana a refuzat golul după ce mijlocașul dinamovist a atins mingea cu mâna.

Rezumat video complet:

Actul secund se poate traduce prin eficiență în ceea ce privește noii jucători introduși în teren. Dinamo nu a mai arătat aceeași forță ofensivă, în vreme ce Botoșani a irosit o mare ocazie prin Pănoiu.

Ultimele 20 de minute au fost însă cu adevărat explozive. Venit de pe bancă, Denis Politic a punctat pentru 2-0 după o cursă frumoasă pe cont propriu, în urma unui contraatac, iar cele trei puncte păreau să vină în dreptul celor de la Dinamo.

Botoșani a reușit în mod miraculos să revină, Lorand-Levente Fulop, introdus în teren de numai 4 minute, a redus din diferență pentru trupa lui Liviu Ciobotariu.

Imprudența portarului Golubovic, care a ieșit eronat dintre buturi și a provocat un fault în careu la un corner al moldovenilor, a dus la acordarea unui penalty pentru oaspeți, transformat fără emoții de Eduard Florescu, și el intrat pe parcurs.

În prelungiri, dinamoviștii au cerut și ei penalty după ce Olsen s-a prăbușit în careu, însă fără succes. De partea cealaltă, Florescu i-a dat mari emoții lui Golubovic cu un șut de la distanță.

Dinamo a încheiat partida în 10 oameni după ce Raul Opruț a fost eliminat. Trupa lui Kopic rămâne pentru moment pe locul 3, cu 17 puncte, la egalitate cu Oțelul, în vreme ce Botoșani nu mai are statut de ”lanternă roșie”, depășind cu o singură lungime Gloria Buzău.