Alex Mitriță
Alex MitrițăProfimedia
În etapa a 5-a a Superligii, Universitatea Craiova s-a impus în deplasare pe terenul lui Sepsi OSK, scor 1-2.

Sepsi OSK - Univ. Craiova 1-2

Partida de la Sfântu Gheorghe a fost una extrem de animată, trupa lui Costel Gâlcă reușind să contorizeze cel de-al treilea succes din acest sezon în Superligă.

După primele 45 de minute, oltenii au intrat în avantaj la cabine grație unui gol superb reușit de Alex Mitriță (32), care a trimis un lob peste Niczuly după un assist al lui Paradela.

În partea secundă, covăsnenii conduși de Storck au irosit mai multe ocazii de a egala. În cele din urmă, Debeljuh a făcut 1-1 în minutu 69 la o cază la care oltenii au cerut un fault în faza de construcție a oltenilor.

Sepsi a avut însă neșansa de a prinde un Mitriță într-o formă grozavă. Fotbalistul din Bănie a stabilit scorul final în minutul 82, după o acțiune pe cont propriu finalizată cu o altă execuție frumoasă.

În minutele de final, oaspeții au ratat două mari ocazii de a face 1-3. Craiova a rămas în 10 oameni, după ce Alex Crețu a fost eliminat pentru un fault comis asupra lui Drăghiceanu.

Statistici
StatisticiFlashscore

Covăsnenii înregistrează așadar prima înfrângere din acest sezon și rămâne pe locul 4 în Liga 1, cu 8 puncte, în vreme ce Universitatea este pentru moment lider, cu 11 lungimi, la egalitate cu Oțelul.