Louis Munteanu are 5 goluri marcate și o pasă decisivă în 7 apariții în Superligă
Louis Munteanu are 5 goluri marcate și o pasă decisivă în 7 apariții în SuperligăČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Pe Stadionul Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca, CFR Cluj s-a impus cu 2-1 în fața lui Poli Iași.

CFR Cluj - Poli Iași 2-1

Ardelenii lui Dan Petrescu au avut nevoie de numai 16 minute pentru a-și adjudeca cele trei puncte într-o partidă care pe final nu s-a dovedit a fi prea ușoară pentru CFR, rămasă în 10 oameni după eliminarea lui Kamara din minutul 76.

Fotbalistul eliminat a fost cel care a deschis tabela în minutul 10 al întâlnirii din Gruia, în urma unui corner executat de Ciprian Deac. Șase minute mai târziu, o fază la indigo a trupei lui Petrescu a dus la golul doi, marcat de Louis Munteanu, atacantul ardelenilor ajungând deja la 5 goluri în 7 apariții în acest sezon.

Pe o ploaie destul de puternică la Cluj-Napoca, ardelenii nu au mai forțat în atac, minutele de final din actul secund fiind însă ceva mai atractive.

Fără Kamara pentru ultimul sfert de oră, clujenii au oferit un penalty pentru ieșeni în minutul 87, în urma unui hands comis în careu de jucătorii lui Petrescu.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Din 11 metri, Mihai Bordeianu l-a învins fără emoții pe Mihai Popa. În prelungiri, CFR a blocat cu succes acțiunile de atac ale moldovenilor, în ciuda faptului că trupa lui Săndoi a avut avantaj numeric în teren.

După trei etape fără victorie, CFR cunoaște succesul și urcă pe podium, locul 3, cu 18 puncte, în vreme ce moldovenii rămân pe 8, cu 14 lungimi.