Louis Munteanu semnează dubla în meciul câștigat de CFR în compania Unirii SloboziaProfimedia
CFR Cluj s-a impus în Gruia cu 3-0 în fața nou-promovatei Unirea Slobozia.

CFR Cluj - Unirea Slobozia 3-0

După două înfrângeri consecutive în Liga 1, ambele pe teren propriu cu Univ Craiova și cu rivala U Cluj, ardelenii au obținut cele trei puncte în compania nou-promovatei Slobozia.

Louis Munteanu a spart gheața și a marcat primele sale goluri în tricoul CFR-ului. Vârful venit de la Fiorentina l-a învins pe portarul Rusu cu un voleu superb din centrarea lui Nkololo, la scurt timp înainte de pauză.

Oaspeții conduși de Adrian Mihalcea puteau reveni în joc în mai puțin de două minute, însă VAR-ul a refuzat o execuție de clasă semnată de Florin Purece, reluările arătând o poziție de offside în care s-a aflat Afalna în faza de construcție.

Deși ardelenii au rămas în avantaj, centralul Andrei Chivulete l-a eliminat pe Dan Petrescu în urma protestelor vehemente, tehnicianul fiind trimis în tribună, chiar în spatele băncii tehnice.

În actul secund CFR a dominat total jocul, la scurt timp după reluare Adrian Păun profitând de o gravă eroare în apărarea ialomițeană pentru a face 2-0.

La jumătatea celei de-a doua reprize, Louis Munteanu a reușit dubla cu o nouă execuție frumoasă, de această dată din unghi, clujenii asigurându-și un avantaj solid.

A fost primul meci din acest sezon de campionat în care CFR nu a primit gol. Trupa lui Petrescu prinde astfel curaj înaintea duelului decisiv cu israelienii de la Maccabi Petah Tikva pentru un loc în play-off-ul Conference League. După 1-0 în meciul tur de la Sofia, feroviarii vor disputa încă un meci pe teren propriu.

De partea cealaltă, Slobozia rămâne pe locul 12, cu 5 puncte strânse după tot atâtea etape.