În runda cu numărul 12 a Superligii, Unirea Slobozia și U Cluj au încheiat la egalitate, scor 2-2Flaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
În runda cu numărul 12 a Superligii, Unirea Slobozia și U Cluj au încheiat la egalitate, scor 2-2, la capătul unei partide extrem de animată.

Unirea Slobozia - U Cluj 2-2

Ialomițenii lui Adrian Mihalcea au ratat șansa de a înregistra o primă victorie după o secetă de 3 eșecuri consecutive în campionat. Slobozia a făcut o primă repriză perfectă la Clinceni, acolo unde Gele a dus formația gazdă în avantaj în minutul 16.

Câteva secvențe mai târziu, o lovitură liberă executată magistral de Constantin Toma a făcut ca trupa lui Mihalcea să intre la cabine cu avantaj de două goluri.

După pauză, băieții lui Ioan Ovidiu Sabău s-au mobilizat și au redus din diferență prin armeanul Artur Miranyan, aflat abia la cel de-al doilea său meci pentru trupa ardeleană.

Gazdele puteau da lovitura la distanță de nici măcar un minut, atunci când Vlăsceanu a punctat pentru 3-1, însă golul a fost refuzat de VAR din cauza unei poziții de offside.

Lucrurile aveau să se așeze în favoarea Șepcilor Roșii, la jumătatea actului secund Radu Boboc restabilind egalitatea în urma unui șut din interiorul careului.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În minutele de final, gazdele au ratat o șansă imensă prin Sekou Camara, bara salvându-l pe Gertmonas.

Rezumat video complet:

U Cluj rămâne lider în Superligă în ciuda faptului că trupa lui Sabău a ajuns la a treia partidă consecutivă fără succes. Ardelenii acumulează 23 de puncte, fiind urmăriți de Univ Craiova (19) și Dinamo (18), oltenii urmând să dispute runda actuală în compania Oțelului.

De partea cealaltă, ialomițenii lui Mihalcea urcă o singură poziție și sunt pe locul 13, cu 12 puncte din tot atâtea etape.