Mihnea Rădulescu a marcat o dublă cu Hermannstadt
Mihnea Rădulescu a marcat o dublă cu HermannstadtČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
În deschiderea etapei cu numărul 11, Petrolul a oferit un meci spectaculos pe teren propriu cu Hermannstadt.

Petrolul - Hermannstadt 4-1

Duelul de pe stadionul Ilie Oană a început ca un fulger pentru sibienii lui Marius Măldărășanu, în minutul 11 tabela arătând deja scorul de 2-0 în favoarea ploieștenilor.

În urma unui corner, Ricardinho a deschis scorul pentru gazde, în vreme ce puștiul Mihnea Rădulescu (19 ani) a marcat un gol de toată frumusețea după ce l-a învins pe Muțiu cu o execuție din unghi.

Rezumat video complet:

Până la finalul primei părți a fost chiar mai rău pentru Hermannstadt, Rădulescu reușind dubla în minutul 26. Oaspeții au irosit șanse bune în prima parte prin Murgia și Neguț.

Golurile au venit și în actul secund. Chiar la revenirea de la cabine, Hermannstadt a redus din diferență prin Sergiu Buș, atacantul reușind primul său gol în tricoul sibienilor.

Tabela a fost închisă de Gicu Grozav la jumătatea părții secunde, după o nouă fază frumoasă de atac a ploieștenilor.

Note
NoteFlashscore

Petrolul urcă provizoriu pe locul doi, cu 18 puncte, urmăritoarea Oțelul (17 p) având însă două etape de disputat, în vreme ce Hermannstadt rămâne pe poziția a 7-a, cu 13 lungimi.