Zeljko Kopic, fericit după victoria dinamoviștilor cu Oțelul: ”Am meritat cele trei puncte”

Zeljko Kopic, fericit după victoria dinamoviștior cu Oțelul: ”Am meritat cele trei puncte”Profimedia
Dinamo a învins pe teren propriu pe Oțelul Galați cu 3-1 în etapa a 26-a a SuperLigii, a doua victorie consecutivă a alb-roșilor.

Politic, Gnahore și Abdallah au înscris golurile victoriei, care au făcut ca Dinamo să părăsească poziția de ”lanternă roșie”.

”Câinii roșii” au urcat un loc în clasament, până pe locul 16, cu 22 de puncte, 2 mai mult decât Botoșani.

La finalul partidei, antrenorul formației din Ștefan cel Mare s-a arătat optimist după cea de-a doua victorie consecutivă obținută.

Zeljko Kopic și-a lăudat jucătorii pentru ceea ce au arătat pe teren.

Tehnicianul a pus accent în special pe evoluțiile lui Hakim Abdallah, care a reușit două assist-uri și un gol, și Dennis Politic, cel care a deschis scorul, ajungând la 6 reușite în tricoul dinamoviștilor.

"A fost un meci foarte bun. Oțelul a fost readusă în meci de acel penalty. Fundașii Oțelului au fost foarte buni. Mai sunt multe puncte în joc. Am meritat cele trei puncte. Jucătorii sunt mult mai încrezători acum. Abdallah a jucat foarte bine. Politic a fost fantastic. Sunt într-un moment foarte bun”.

Kopic a evidențiat și ce are de făcut echipa sa în continuare pentru a aduna punctele extrem de importante în îndeplinirea obiectivului, acela de a se salva de la retrogradare.

”Vreau să spun că Botoșani are evoluții constante. În ultimele două meciuri au pierdut puncte în ultimele minute. Trebuie să jucăm tot mai bine. Asta e singura variantă. E foarte ușor să pierzi puncte”.

Sper ca totul să fie bine cu jucătorii accidentați. Ei trebuie să merite minutele pe care le primesc și să lupte pentru minutele lor. Nu a zis nimeni că am jucat perfect. Vom vedea ce am făcut bine și ce nu", a declarat Zeljko Kopic.

În următoarea etapă a SuperLigii, Dinamo va juca în deplasare, pe terenul celor de la CFR Cluj, duelul fiind programat vineri seară, de la ora 20:00.