Bucurie fără margini la Buzău! Gloria revine în Liga 1 după aproape două decenii

Gloria Buzău s-a impus cu 3-0 în fața liderului Unirea Slobozia
Gloria Buzău s-a impus cu 3-0 în fața liderului Unirea SloboziaAgerpres
În runda cu numărul 9 din play-off-ul ligii secunde, Gloria Buzău s-a impus cu 3-0 în fața liderului Unirea Slobozia.

Gloria Buzău - Unirea Slobozia 3-0

Formația lui Andrei Prepeliță este matematic cea de-a doua echipă care promovează direct în Superliga României la finele acestei stagiuni alături de Unirea Slobozia, adversara sa de marți seară. Reamintim faptul că CSC Șelimbăr și Corvinul Hunedoara nu au drept de promovare, ceea ce înseamnă că CS Mioveni și Csikszereda vor ajunge la baraj.

Clasament play-off Liga 2
Clasament play-off Liga 2Flashscore

Buzoienii revin așadar în Liga 1 după o așteptare de 17 ani, ultima apariție în primul eșalon fiind în 2007. În sezonul trecut, Gloria a ratat promovarea în Superligă după ce a fost învinsă de UTA Arad în barajul de menținere/promovare (0-0 în meciul tur, 5-1 pentru arădenii lui Mircea Rednic în retur), la acea vreme echipa buzoiană fiind condusă de Adrian Mihalcea, actualmente tehnicianul celor de la Unirea Slobozia.

În partida de pe Stadionul Municipal, toate cele trei goluri ale gazdelor au venit în partea secundă, cel mai important moment din prima repriză fiind penalty-ul irosit de Cristi Dumitru în minutul 24, fostul fotbalist de la FCSB trimițând balonul în bara transversală a porții lui Rusu.

După o serie de ratări colosale semnate de Chică-Roșă în actul secund, deschiderea de scor avea să vină în cele din urmă din partea lui Daniel Benzar, în minutul 67. Atacantul a punctat din nou după ce reușise să deschidă scorul și în etapa precedentă pierdută de buzoieni la Șelimbăr, scor 2-1.

Alexandru Dandea, fostul jucător al Rapidului, a majorat avantajul gazdelor 4 minute mai târziu, în urma unui corner, contorizând primul său gol pentru Gloria, pentru ca Benzar să reușească dubla în primul minut al prelungirilor.

Din sezonul 2024/2025, Gloria Buzău și Unirea Slobozia se vor întâlni din nou, însă de această dată în Liga 1.