Invincibila Poli Iași, victorie pe terenul lui Dinamo. Moldovenii rămân lideri în play-off

Poli Iași a învins Dinamo cu 3-1
Poli Iași a învins Dinamo cu 3-1Agerpres
Poli Iași s-a impus cu 3-1 pe stadionul Arcul de Triumf împotriva celor de la Dinamo, în etapa cu numărul 5 din play-off-ul ligii secunde.

Dinamo București - Poli Iași 1-3

Suporterii dinamoviști prezenți pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală au ținut un minut de reculegere în memoria fostului portar Victor Nunwiller, decedat la vârsta de 81 de ani.

După fluierul de start, Dinamo a deschis scorul în minutul 22, dintr-o fază frumoasă pe cont propriu reușită de Ghezali.

În finalul primei părți, englezul Harrison a restabilit egalitatea, după ce lovitura sa de cap ușr deviată de Bena a intrat în poartă.

În partea secundă, Poli Iași s-a desprins după o dublă reușită de Alin Roman. În minutul 57, mijlocașul i-a adus pe moldoveni în avantaj în urma unei lovituri libere care a păcălit întreaga defensivă dinamovistă, balonul oprindu-se în poarta lui Oncescu.

La distanță de 11 minute, Roman reușea dubla în urma unui șut trimis de la mai bine de 20 de metri, după ce ieșenii au recuperat o minge pierdută de Neluț Roșu.