Liga 2. CSM Focșani - Metalul Buzău, întâlnirea dintre două nou-promovate. Trei goluri și un cartonaș roșu

CSM Focșani - Metalul Buzău 0-3
CSM Focșani - Metalul Buzău 0-3@Facebook Metalul Buzău
În etapa a 3-a a Ligii 2, sezonul 2024-2025, s-a disputat un meci între două echipe nou-promovate: CSM Focșani și Metalul Buzău.

Cele două echipe au avut o rivalitate și în Liga 3, unde au fost colege în aceeași serie. Sezonul trecut a fost unul special, deoarece ambele echipe au reușit să promoveze în Liga 2, în urma creșterii numărului de echipe din liga secundă de la 20 la 22 și a majorării numărului de echipe promovate de la cinci la șase.

Metalul Buzău a reușit să deschidă scorul pe finalul primei reprize, în minutul 40, Robu fiind marcatorul golului. Scorul pauzei a fost de 1-0 în favoarea buzoienilor.

Repriza secundă a început prost pentru Focșani. Dodoi a primit primul galben în minutul 48, iar cel de-al doilea a venit în minutul 51, fiind eliminat. Buzăul a marcat golul al doilea în minutul 72 prin Opaiț, iar Perju a închis tabela, rezultatul final fiind de 3-0.