Politehnica Timișoara a retrogradat din Liga a 2-a

Antrenorul Politehnicii Timișoara, Paul Codrea
Antrenorul Politehnicii Timișoara, Paul CodreaPolitehnica Timișoara
Politehnica Timișoara a retrogradat din Liga a 2-a de fotbal, după ce a pierdut în deplasare cu CSM Slatina (0-1), sâmbătă, într-un meci din etapa a 5-a a fazei play-out a eșalonului secund, iar Metaloglobus a învins-o pe CSC 1599 Şelimbăr (2-1).

Pentru Politehnica Timişoara victoria era obligatorie pentru a mai spera la evitarea retrogradării, dar în același timp bănățenii aveau nevoie și de un rezultat negativ al celor de la Metaloglobus la Vâlcea, care să le permită să se lupte pentru ocuparea locului de baraj.

Slatina a marcat golul victorie la finalul reprizei. În minutul 43 Târşa a greşit în marginea careului iar Ciocâlteu a profitat şi a îndeplinit practic o simplă formalitate pentru un 1-0 care a pecetluit retrogradarea bănățenilor.

Timișoara rămâne astfel fără nicio echipă în liga secundă, Ripensia Timișoara fiind virtual retrogradată încă din etapa trecută, la fel ca și Unirea Constanța.

CSC Dumbrăvița a surclasat-o pe Viitorul Pandurii Târgu Jiu cu 4-0 și și-a asigurat menținerea în liga secundă.

Clasament grupa B play-outFlashscore

În cadrul play-out-ului, în fiecare grupă se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel șase meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manșă pentru menținerea în liga secundă.