Neymar, primele minute într-un meci oficial la Al-Hilal după un an de pauză

Neymar, înainte de partida Al-Hilal cu Al-Ain
Neymar, înainte de partida Al-Hilal cu Al-AinAdel AL-NAIMI / AFP
Așteptarea a luat sfârșit: după un an, Neymar a revenit în fotbal. Brazilianul a intrat în repriza a doua a meciului dintre Al-Hilal și Al-Ain din Liga Campionilor Asiei.

Neymar nu mai jucase din 17 octombrie 2023, când și-a rupt ligamentul încrucișat anterior al genunchiului stâng în timpul înfrângerii Braziliei în fața Uruguayului, la Montevideo, în preliminariile Cupei Mondiale. Starul a suferit o intervenție chirurgicală pentru a corecta problema și a avut o recuperare lungă.

Neymar a fost introdus pe teren în minutul 77, la scorul 3-5. Rezultatul final a fost 4-5, echipa lui Neymar obținând a treia victorie din tot atâtea meciuri, în grupele Ligii Campionilor Asiei.

Ultimul meci al lui Neymar pentru Al-Hilal a fost pe 3 octombrie anul trecut, într-o victorie cu 3-0 în fața iranienilor de la Nassaji Mazandaran, tot în Liga Campionilor Asiei. În acel meci, brazilianul a marcat singurul său gol pentru clubul saudit.

Neymar la încălzirea pentru Al-Ain vs Al-Hilal
Neymar la încălzirea pentru Al-Ain vs Al-HilalDivulgação/Al-Hilal

Meciul de lunea aceasta ar trebui să fie unul dintre puținele ale lui Neymar înainte de următoarea convocare a naționalei braziliene, pentru preliminariile cu Venezuela și Uruguay din noiembrie. Acest lucru se datorează faptului că atacantul nu este înscris în campionatul Arabiei Saudite, astfel că poate juca doar în Liga Campionilor și în Cupa Regelui Arabiei Saudite până în decembrie 2024.

Dorival Júnior este așteptat să anunțe lotul Braziliei pe 1 noiembrie. Până atunci, Neymar poate juca doar în meciul din Cupa Regelui dintre Al-Taee și Al-Hilal din 29 octombrie

Meciul cu Uruguay a fost ultimul al lui Neymar înainte de accidentare
Meciul cu Uruguay a fost ultimul al lui Neymar înainte de accidentareVítor Silva/CBF

Între convocarea finală și meciurile Braziliei din noiembrie, Neymar mai are șansa de a juca împotriva lui Esteghlal în Iran, pe 4 noiembrie, în Liga Campionilor AFC.