Nu a fost Ronaldo! O altă vedetă europeană a adus victoria lui Al Nassr în Liga Campionilor Asiei

Reuters
Mohammad Hossein Eslami de la Esteghlal FC în acțiune cu Aymeric Laporte de la Al Nassr și Salem Al NajdiReuters / Rula Rouhana
Aymeric Laporte (30) a marcat cu nouă minute înainte de final și a condus echipa la victorie, 1-0 în fața echipei iraniene Esteghlal, marți, la Dubai, în timp ce marile cluburi cu cheltuieli mari din Saudi Pro League domină faza de campionat a Ligii Campionilor Asiei.

Cu această victorie, clubul din Riad a ajuns la șapte puncte din primele trei meciuri, la două puncte în spatele compatrioților de pe primele locuri ale clasamentului , Al Hilal și Al Ahli, în competiția  continentală intercluburi.

Al Wasl este cu un punct mai în spate, după ce echipa din Emiratele Arabe Unite a revenit și a învins cu 2-1 pe Al-Gharafa din Qatar , la Doha.

Ferjani Sassi a adus gazdele în avantaj cu un minut înainte de pauză, dar Fabio Lima a egalat în repriza a doua, iar Isaac Success a marcat golul victoriei cu două minute înainte de final, aducându-i lui Al Wasl a doua victorie în trei meciuri.

În Dubai, Al Nassr a avut un meci mai dificil decât se aștepta, cu echipa iraniană Esteghlal extrem de hotărâtă, chiar dacă a fost nevoită să joace pe un teren neutru din cauza problemelor de securitate din Iran.

Portarul Seyed Hossein Hosseini a parat șuturile vedetelor lui Stefano Pioli până în minutul 81, când a respins slab lovitura de cap a lui Ronaldo, iar Laporte a reluat cu capul.

Victoria o plasează pe Al Nassr în pole position pentru calificarea în fazele eliminatorii ale competiției.

Primele opt clasate în campionatele cu 12 echipe din estul și vestul Asiei merg mai departe.

Turul optimilor de finală se va juca pe bază de meciuri directe în luna martie, în timp ce sferturile de finală, semifinalele și finala vor avea loc ca meciuri unice în Arabia Saudită în aprilie și mai.