Riyad Mahrez a marcat pentru Al Ahli și echipa sa are punctaj maxim în Liga Campionilor Asiei

Riyad Mahrez în acțiune
Riyad Mahrez în acțiuneWaleed Zein / ANADOLU / Anadolu via AFP
Al Ahli din Arabia Saudită și-a menținut luni startul perfect în Liga Campionilor Asiei, prin golurile marcate de Riyad Mahrez și Roger Ibanez, care au consfințit victoria cu 2-0 în fața lui Al Wasl, în timp ce Cristiano Ronaldo a marcat în victoria lui Al Nassr cu 2-1 în fața lui Al Rayyan.

Al-Sadd din Qatar a învins Esteghlal din Iran cu 2-0, în timp ce Persepolis și Pakhtakor din Uzbekistan au remizat 1-1 la Tașkent în a doua rundă de meciuri din faza ligii campionatului continental din Asia.

Mahrez a marcat în minutul 3 în Dubai pentru Al Ahli , după ce a controlat cu abilitate mingea trimisă de Ibanez, iar cei doi au schimbat rolurile cu șapte minute înainte de pauză, când brazilianul a dublat avantajul lui Al Ahli.

Victoria îi aduce lui Al Ahli șase puncte din două meciuri în secțiunea vestică a clasamentului, după ce echipa lui Matthias Jaissle a început campania cu o victorie în fața iranienilor de la Persepolis în urmă cu două săptămâni.

Al Nassr și-a asigurat prima victorie din competiție, după ce a remizat în meciul de deschidere cu irakienii de la Al-Shorta. Golurile lui Sadio Mane și Ronaldo au adus victoria cu 2-1 la Riad.

Mane s-a desprins dintr-un mănunchi de jucători și a reluat mingea centrată de Sultan Al-Ghannam cu o lovitură de cap din apropiere, în prelungirile primei reprize.

Ronaldo a găsit apoi poarta cu 14 minute înainte de final, trimițând un șut cu stângul la colțul lung al porții lui Victor și aducând victoria echipei lui Stefano Pioli.

Victoria a fost a patra consecutivă a lui Al Nassr în toate competițiile de când fostul antrenor al lui AC Milan, Pioli, l-a înlocuit pe Luis Castro ca antrenor principal.

"Am meritat să câștigăm", a spus Mane. "Am început bine, am controlat jocul și ne-am creat multe ocazii”.

"Până acum cred că ne-am descurcat bine împreună (sub conducerea lui Pioli), am jucat patru meciuri, am câștigat patru meciuri și nu ne putem aștepta la mai mult de atât".

Al-Sadd și-a asigurat prima victorie după remiza cu campionii în exercițiu Al-Ain de acum două săptămâni, echipa lui Felix Sanchez învingând Esteghlal.

A doua rundă de meciuri din faza ligii din jumătatea vestică a tragerii la sorți continuă marți, când Al-Ain se deplasează în Qatar pentru a se confrunta cu Al-Gharafa, în timp ce Al-Hilal, cvadrupla campioană continentală din Arabia Saudită, o găzduiește pe Al-Shorta.