Statistici interesante ale lunii august: un Alba ca Messi și explozia unui jucător japonez

Jordi Alba (centru) în meciul cu Toronto.
Jordi Alba (centru) în meciul cu Toronto.ČTK / AP / Michael Laughlin
Fotbalul oferă o mulțime de situații bizare. Specialiștii în date de la Flashscore urmăresc aproximativ 1.800 de competiții fotbalistice din întreaga lume în acest sezon și au în fiecare zi pe monitor curiozități numerice similare. Care au fost cele mai interesante în august?

Ei se bucură de o vară scurtă în Insulele Feroe, iar un meci de campionat între Klaksvík și Fuglafjördur a sugerat că, chiar și în această destinație îndepărtată, uneori merită să zbori pentru fotbal. Gazdele, care în sezonul trecut au devenit primul club din țară care a ajuns în faza principală a cupelor europene din Conference League, și-au depășit adversarii la ocazii de gol cu un scor fără precedent de 44-4! Cu toate acestea, ținta lor nu a fost foarte precisă și 28 de șuturi au trecut pe lângă poartă.

Interesant este că oaspeții, ultima echipă din prima ligă locală, au condus după prima repriză, iar actul de debut a fost mai mult sau mai puțin echilibrat. Doar un penalty de partea lor a schimbat totul, după care jocul s-a transformat într-unul complet dezechilibrat, iar favorita a întors scorul. A fost nevoie de 29 de încercări de șut (12 corecte, 17 ratate) pentru a face acest lucru și în cele din urmă au câștigat cu 2:1.

Și mai amuzantă a fost a doua confruntare din liga norvegiană, dintre Levanger și liderul campionatului, Valerenga Oslo. Campioana națională de cinci ori (ultima dată în 2005) a confirmat cu o victorie cu 4-1 că se întoarce în elită, dar nu a fost la fel de ușor cum sugerează rezultatul. Spectatorii au văzut 40 (!) de șuturi pe poartă, dintre care 26 de partea învingătoare. A doua repriză a fost literalmente un asediu, cu un raport de 11-12 lovituri precise (și 5-5 la șuturile din afara careului).

Rio Ave, pe de altă parte, nu a putut face absolut nimic pe stadionul FC Porto. Favorită, echipa gazdă a controlat clar meciul, impunându-se după doar 18 secunde și nepermițându-i adversarului niciun șut pe poartă, în afara unuia blocat, în tot acest timp. Vizitatorii au trecut mingea peste linia mediană doar de 17 ori. Iar Porto a respins cu precizie toate cele trei cornere pe care le-a încasat.

Faptul că un avantaj timpuriu nu înseamnă automat un succes a fost demonstrat într-un alt meci din Portugalia, unde Oliveirense conducea cu 3-0 după nouă minute în Peñafiel, a doua competiție ca importanță. Cu toate acestea, nu a gestionat deloc avantajul, iar în următoarele nouă minute a fost doar 3-2. Echipa gazdă și-a continuat eforturile și în minutul 71 s-a bucurat de un gol care a dus scorul la 4-3.

Tunul lunii a fost executat de jucătorii echipei mongole Khaan Khuns-Erchim. Din punct de vedere istoric, aceștia au dominat de 10 ori cea mai importantă competiție din țară, care se joacă doar din 1996. Cu toate acestea, în sezonul trecut au terminat pe locul șapte în clasamentul cu 10 echipe și au făcut aluzie la o revenire în top în runda inaugurală a noului sezon. Vizitatoarea Tuv Azarganuud a fost învinsă cu 14-0, Kou Gotou, unul dintre legionarii japonezi de pe listă, marcând șapte goluri.

Niciun jucător nu a avut un număr mai mare de goluri în competițiile de top în luna august. Totuși, performanța lui Jordi Alba din meciul Inter Miami-Toronto merită o admirație specială. Fostul jucător al Barcelonei a marcat toate golurile în victoria cu 4-3, înlocuindu-l perfect pe Lionel Messi, accidentat. În spate, însă, nu a fost perfect din partea lui Alba și el a rămas mult în afara primilor zece în clasamentul Livesport.

Acesta a fost câștigat de mai puțin de unsprezece fotbaliști în luna august, printre care și atacantul nigerian Peter Olayinka în culorile echipei Crvena zvezda Belgrad. Acesta a marcat de două ori în prima repriză la Čukarički (4-1), dar antrenorul a decis să îl menajeze la pauză. Pe de altă parte, fundașul scoțian al lui Kilmarnock, Joe Wright (2,2), a primit cea mai proastă notă dintre toate. În confruntarea cu St. Johnstone, el a primit un cartonaș galben în minutul 2, în minutul 3 primul gol a trecut prin el, după un sfert de oră a primit al doilea avertisment pentru un fault grosolan și acesta a fost sfârșitul prestației sale. Kilmarnock a pierdut apoi cu 0-3...

Stilul său de joc l-ar fi putut face potrivit pentru Slask Wroclaw. În revanșa penultimei runde a Ligii Conferinței, aceștia din urmă au desfășurat toate armele posibile pentru a se impune în fața St. Gallen. Au pierdut 0-2 în prima manșă în Elveția și au pierdut pentru a doua oară. Dar apoi a întors scorul cu trei șuturi în ultimele șase minute ale primei reprize (singurele trei șuturi precise ale echipei din meci) și era pe cale să forțeze cel puțin prelungirile. Cu toate acestea, propria indisciplină i-a privat de acest lucru.

Nu numai că a acumulat nouă cartonașe galbene, dar a adăugat și trei roșii, iar în minutul 12 al timpului de odihnă, spaniolul Matias Nahuel a produs chiar un penalty. După o lungă întârziere, oaspeții au marcat din acesta și orice speranță era pierdută.