Boloni nu a reușit minunea! În inferioritate, Metz a retrogradat din cauza unui gol primit în minutul 117

Ladislau Boloni
Ladislau BoloniProfimedia
FC Metz nu a reușit să se salveze de la retrogradare. După ce a pierdut turul barajului cu Saint Etienne (1-2), echipa pregătită de Ladislau Boloni a condus cu 2-1 după 90 de minute și a împins meciul în prelungiri, însă un gol târziu marcat de oaspeți i-a trimis în liga secundă.

Metz a început dezastruos partida, rămânând în zece oameni după doar șase minute, Diallo fiind eliminat după o intrare dură asupra unui adversar.

Totuși, elevii lui Boloni au reușit să marcheze două goluri în prima jumătate de oră. Camara a fost la capătul unei acțiuni șnur a gazdelor, care l-a lăsat singur în fața porții goale (17).

Mikautadze a făcut 2-0 din penalty în minutul 25 și Metz era salvată în acel moment, însă Saint Etienne a reușit să revină în joc zece minute mai târziu prin Petrot.

Scorul s-a menținut până la finalul timpului regulamentar și partida a avut nevoie de două reprize suplimentare.

Cea mai mare ocazie din prelungiri le-a aparținut gazdelor, Kevin Van Den Kerkhof ratând o şansă imensă! El a primit o pasă precisă în interiorul careului, dar șutul său pe centrul porţii a fost lipsit de putere şi portarul a a reușit să rețină.

Când partida părea că se îndreaptă spre loviturile de departajare, oaspeții au dat lovitura. Wadji a marcat golulul promovării lui Saint Etienne în minutul 117, scorul rămânând nemodificat până la final în ciuda asaltului final al gazdelor.

Metz revine, astfel, după un doar un sezon în Ligue 2 și este foarte probabil ca antrenorul român să nu mai continue la formația franceză.