Echipa lui Boloni a pierdut manșa tur din barajul pentru menținere/promovare în Ligue 1

Laszlo Boloni, aproape de retrogradare
Laszlo Boloni, aproape de retrogradareAFP
Metz a cedat cu 2-1 pe terenul lui St Etienne, iar soarta barajului va fi decisă în returul de duminică, 2 iunie.

Saint Etienne - Metz 2-1

După ce a scăpat la limită de retrogradarea directă, într-o ultimă etapă dramatică, Metz a călătorit la St Etienne știind că are nevoie de o performanță îmbunătățită.

Cu o formă de invidiat pe teren propriu, unde au înregistrat 7 victorii în ultimele opt partide, înainte disputării meciului cu Metz, St Etienne a reușit să deschidă scorul în minutul 19, prin reușita lui Ibrahim Sissoko

Jucătorii lui Laszlo Boloni au reușit să restabilească egalitatea în minutul 45, înainte de intrarea la vestiare. Soarta partidei a fost stabilită pe final de meci, când Irvin Cardona a marcat al zecelea său gol din acest sezon, profitând de ieșirea neinspirată a portarului Alexandre Oukidja.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Soarta barajului va fi decisă pe terenul lui Metz, unde jucătorii lui Boloni au reușit doar trei victorii și trei rezultate de egalitate (Î11) în tot sezonul.