Marseille ratează să devină lider în Ligue 1 după ce a scos doar un egal cu ”lanterna roșie” Angers

Leonardo Balerdi de la Marseille încearcă să marcheze cu capul împotriva lui AngersMiguel Medina / AFP
Atât Marseille, cât și Angers au terminat meciul în 10 oameni într-o remiză 1-1 pe Orange Vélodrome, în timp ce gazdele au ratat șansa de a urca pe primul loc în Ligue 1.

Deși se aștepta ca Olympique de Marseille să-și revină după prima înfrângere stagională cu Strasbourg, oamenii lui Robert De Zerbi nu au reușit să se impună în fața unei echipe surprinzător de bine organizate.

După un prim sfert de oră în care Marseille putea marca de două ori prin Greenwood (7, 11), Angers a ieșit curajoasă la atac cu pase care au străpuns de multe ori apărarea marseilleză.

Au rezultat în câteva ocazii clare prin Niane (19) și Abdelli (33).

Oamenii lui Roberto De Zerbi au vrut să revină pe drumul victoriei după prima înfrângere stagională cu Strasbourg, dar Marseille s-a chinuit într-o primă repriză cu puține ocazii.

Se părea totuși că gazdele vor câștiga lejer când, în minutul 26, o intervenție imprudentă a lui Lilian Rao-Lisoa i-a adus un cartonaș roșu.

Totuși, la fel ca în meciurile cu Nice și Lyon, Marseille nu și-a putut impune jocul, mai mult Neal Maupay fiind eliminat doar patru minute mai târziu, după ce a primit al doilea cartonaș galben în decurs de trei minute.

Scorul a fost deschis în minutul 51 prin  Jonathan Rowe, care nu a ezitat să pivoteze și să tragă pe jos depășindu-l pe Yahia Fofana.

Angers a egalat trei minute mai târziu prin Farid El MelaliMarseille a resimțit din plin șocul și ar fi putut fi chiar condusă de Angers când El Melali a tras puțin pe lângă poartă câteva momente mai târziu.

1-1 și Marseille ratează ocazia de a prelua șefia clasamentului, în timp ce pentru Angers punctul este un bonus neașteptat.