OGC Nice a zdrobit-o pe Saint-Etienne cu 8-0 la aniversarea de 120 de ani a clubului

Sofiane Diop cu un gest sugestiv despre situația din teren
Sofiane Diop cu un gest sugestiv despre situația din terenIcon Sport / ddp USA / Profimedia
Nice nu a avut milă de AS Saint-Etienne în etapa a 5-a din Ligue 1, marcând opt goluri, dintre care șase în prima repriză. Un adevărat record.

Rușine. Asta este ceea ce au simțit cei de la Saint-Etienne  vineri seară față de fanilor

Mohamed-Ali Cho, atacantul în vârstă de 20 de ani al lui Nice, a fost cel care a hărțiut cel mai mult flancul stâng al lui Saint-Etienne, marcând al treilea gol și oferind assist-uri la alte trei.

”Am fost depășiți, 6-0 la pauză, este pur și simplu îngrozitor”, a declarat Dennis Appiah, fundașul lui Saint-Etienne.

Apărătorul Leo Petrot a adăugat: ”Ne este rușine, nu există cuvinte pentru a descrie acest lucru”.

Marcatorii
MarcatoriiFlashscore

Un autogol al lui Dylan Batubinsika a fost urmat de golurile lui Tanguy Ndombele, Cho, două ale lui Youssoufa Moukoko, Evann Guessand, Sofiane Diop și un penalty târziu al noii achiziții Pablo Rosario.

Un mod aproape crud pentru Nice de a-și sărbători cea de-a 120-a aniversare.

Saint Etienne a primit șapte goluri în trei înfrângeri de când a revenit în Ligue 1 după play-off, dar a învins totuși Lille 1-0 weekendul trecut.

”Acești 120 de ani vor rămâne gravați în amintiri și în ale mele pentru că meciuri cu astfel de scoruri nu se întâmplă prea des, dacă nu chiar niciodată”, a declarat antrenorul lui Nice, Franck Haise.

Scorurile jucătorilor de la Nice-Saint Etienne
Scorurile jucătorilor de la Nice-Saint EtienneFlashscore

Liderul clasamentului, Paris Saint-Germain, se deplasează sâmbătă la Reims în căutarea celei de-a cincea victorii din cinci și este neînvins în 26 de meciuri consecutive în deplasare în campionat.

Marseille, echipa lui Roberto De Zerbi, ocupă locul doi în clasament, la două puncte în spatele lui PSG.