Un hattrick al lui Mbappe o aduce pe PSG pe primul loc în campionat. ”Vă las pe voi să vorbiți”

Reims - PSG 0-3
Reims - PSG 0-3AFP
Kylian Mbappe a reușit un hattrick și PSG a urcat pe primul loc în Ligue 1. Echipa antrenată de Luis Enrique a âștigat cu o 3-0 meciul cu Reims.

Campioana PSG este în fruntea clasamentului, cu 27 de puncte, cu unul în fața lui Nice, care a remizat, vineri, la Montpellier.

Mbappe a marcat după trei minute, primind o centrare la bara din spate și înscriind cu calm, cu un voleu trimis jos în colțul scurt al porții.

Reims a crezut că a egalat câteva minute mai târziu, când Junya Ito a transformat o centrare, dar golul a fost anulat pentru offside.

Mbappe a dublat avantajul oaspeților în minutul 59, iar cu opt minute înainte de final, atacantul francez în vârstă de 24 de ani a marcat al treilea gol, reușind o execuție din interiorul suprafeței.

Cu toate acestea, antrneorul PSG, Luis Enrique, a fost nemulțumit de prestația lui Mbappe și a spus că ar fi putut face și mai mult de atât.

"Kylian s-a remarcat în privința golurilor. Totuși, cred că mai există loc pentru îmbunătățiri și încă putem cere mai mult de la cei mai buni jucători ai noștri", a spus el.

Reims a avut o posesie bună în timpul partidei și și-a creat ocazii, dar nu a reușit să-l învingă pe portarul lui PSG, Gianluigi Donnarumma.

Portarul italian a reușit să salveze mai multe mingi.

"Sunt foarte fericit. A fost un meci foarte dificil", a declarat Luis Enrique.

"Gigio (Donnarumma) ne-a salvat de mai multe ori, dar cred că am meritat să câștigăm. Am avut ceva probleme, dar am fost atenți și ne-am apărat bine când a fost nevoie".

”Vă las pe voi să vorbiți”

După încheierea meciului de pe "Stade Auguste-Delaune", Kylian Mbappe a abordat subiectul zvonurilor vehiculate privind un posibil transfer la Real Madrid. Fotbalistul a afirmat că în prezent își concentrează toată atenția și energiile asupra meciurilor cu echipa sa actuală, campioana Franței, PSG. Mbappe a subliniat determinarea sa de a face tot posibilul pentru a-și ajuta echipa în competițiile viitoare.

”Mă concentrez acum pe fotbal, având în vedere câte zvonuri sunt. Vă las pe voi să vorbiți, că și așa o faceți prea bine. Sunt fericit cu hat-trick-ul, vreau doar să-mi ajut echipa”, a spus Kylian Mbappe la finalul meciului cu Reims, potrivit jurnalistului Fabrizio Romano.