VIDEO | Show total pe "Ilie Oană". Petrolul Ploieşti a sărbătorit 100 de ani de existență cu Vitesse Arnhem

Petrolul Ploiești - Vitesse Arnhem 1-1
Petrolul Ploiești - Vitesse Arnhem 1-1ČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Petrolul Ploieşti a terminat la egalitate cu echipa olandeză Vitesse Arnhem, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Stadionul ''Ilie Oană'', cu prilejul sărbătoririi centenarului clubului.

Golul Petrolului a fost marcat de finlandezul Tommi Jyry (22), cu un şut de la 18 metri, Vitesse egalând la ultima fază, prin Giovanni Buttner (90+1), cu un şut de la 25 de metri.

La ora 19:24, după anul în care a fost înființat clubului, jocul a fost întrerupt timp de zece minute pentru un spectacol cu drone, pe cerul de deasupra stadionului formându-se pe rând stema clubului în culorile galben şi albastru, elemente fotbalistice, dar şi din istoria clubului.

Un alt moment simbolic a avut loc în min. 66 (1966 a fost anul ultimului titlu al clubului), când jocul a fost întrerupt şi în întregul stadion au fost aprinse torțe, toți spectatorii cântând imnul Petrolului.

În min. 75, Mario Bratu a ratat un penalty, Sil Milder apărând şutul său.

Pe final (min. 86) a mai avut loc un moment simbolic, fiind introdus pe teren jucătorul cu numărul 100, Rareş Manolache (14 ani).

Lovitura de start în repriza secundă a fost dată de două legende ale clubului, Mircea Dridea şi Eduard Iuhas.

Petrolul a câştigat titlul de campioană națională de patru ori (1929-30, 1957-58, 1958-59, 1965-66), iar Cupa României de trei ori (1962-63, 1994-95, 2012-13).